Najmniejszy kompas świata

Hiszpańscy badacze i inżynierowie skonstruowali cyfrowy kompas, oparty na trzech czujnikach o długości 90 mikronów. Może on stanowić część urządzenia śledzenia kierunku, do zamontowania np. w podeszwach butów

Najmniejszy kompas świata
Źródło zdjęć: © Gizmodo

Hiszpańscy badacze i inżynierowie skonstruowali cyfrowy kompas, oparty na trzech czujnikach o długości 90 mikronów. Może on stanowić część urządzenia śledzenia kierunku, do zamontowania np. w podeszwach butów - poinformował magazyn Technology Review.

Mobilne urządzenia internetowe i komórkowe, takie jak smartfony, mają obecnie wbudowany modułu śledzenia położenia oraz cyfrowe kompasy, żyroskopy i akcelerometry. Są one wykorzystywane w zaawansowanych usługach komórkowych i internetowych, tzw. location-based services pokazujących odległość, położenie i kierunek do najbliższej usługi, żądanej przez abonenta (restauracji, bankomatu czy kina).

Jak jednak twierdzą konstruktorzy z hiszpańskiej firmy technologicznej Baolab Microsystems, moduły te można by tak zminiaturyzować, że zmieściłyby się one np. w butach sportowych czy rakiecie tenisowej lub w najmniejszym odtwarzaczu mp3. Umożliwiłoby to opracowanie nowych usług dostępnych przez telefon komórkowy, np. indywidualnego planu treningowego dla każdego użytkownika.

Obraz

Baolab opracował nowy kompas cyfrowy, który ma być pierwszym takim urządzeniem o dużym stopniu miniaturyzacji. W dotychczas budowanych kompasach cyfrowych koncentratory pola magnetycznego były instalowane już po wbudowaniu układu elektronicznego; działały one wykorzystując tzw. efekt Halla - mierzone były różnice w napięciu prądu przepływającego przez przewodnik spowodowane przez pole magnetyczne Ziemi.

Urządzenie opracowane przez Baolab zbudowane jest ze standardowych kości CMOS i działa wykorzystując siłę Lorentza. Działa ona na naładowaną cząstkę wpadającą z pewną prędkością do pola magnetycznego. Urządzenie określa wielkości pola magnetycznego przez pomiar siły przez nie wywołanej, działającej na obiekt znajdujący się w tym polu.

Chip stanowiący podstawę cyfrowego kompasu, skonstruowany przez naukowców z Baolab to tzw. nanoMEMS (Micro Electro-Mechanical Systems), czyli zintegrowany układ elektro-mechaniczny, w którym co najmniej jeden wymiar szczególny znajduje się w skali nano. Czujnik kompasu oparty na nanoMEMS ma 9. mikronów długości i zawiera mikrosześcian z aluminium zawieszony na mikrosprężynkach. Kiedy prąd przepływa przez sześcian, pole magnetyczne wpływa na niego, wywołując rezonans.

Mikropłytki metalowe rozmieszczone z obu jego stron, służą jako czujniki do pomiaru wielkości tego rezonansu; mierzone są zmiany ich pojemności elektrycznej. Przy pomocy trzech takich sensorów można bardzo precyzyjnie ustalić kierunek i natężenie ziemskiego pola magnetycznego. Według naukowców z Baolab, wszystkie typy sensorów - cyfrowy kompas, żyroskop i akcelerometr - mogą być zintegrowane w jednym chipie o wielkości 3 milimetrów.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (4)