Najdroższa moneta świata znów trafia na aukcję. 7 lat temu kupiono ją za 10 mln dolarów

Najdroższa moneta świata znów trafia na aukcję. 7 lat temu kupiono ją za 10 mln dolarów

Najdroższa moneta świata z 1974 roku ponownie trafi na licytację
Najdroższa moneta świata z 1974 roku ponownie trafi na licytację
Źródło zdjęć: © YouTube
06.09.2020 11:43

Najdroższa moneta świata, czyli Flowing Hair Liberty Dollar po raz kolejny zostanie zlicytowana. Jedna z pierwszych jednodolarówek w USA ma ponad 225 lat. Podczas ostatniej aukcji zapłacono za nią aż 10 milionów dolarów.

Flowing Hair Liberty Dollar to jedna z pierwszych, a zdaniem wielu ekspertów nawet pierwsza jednodolarówka, która została wybita w USA. Początek historii wyjątkowej monety miał miejsce w mennicy w Filadelfii, w 1794 roku.

Po jednej stronie monety znajduje się wizerunek orła, a po drugiej długowłosej bogini wolności. Według specjalistów, jednodolarówka została wybita na wzór dawnych hiszpańskich dolarów.

Monetę można było podziwiać również w Polsce. W 2016 roku Flowing Hair Liberty została wystawiona na Zamku Królewskim w Warszawie.

Jednodolarówkę sprzedano po raz pierwszy w 2010 roku za 7 milionów dolarów. Trzy lata później, wylicytował ją Bruce Morelan. Mężczyzna zapłacił za cenną monetę aż 10 milionów dolarów.

- Ta moneta to spełnienie marzeń. Rozstanie z nią przychodzi mi z bólem serca - mówi Morelan w rozmowie z CNN.

Aukcja, na której moneta znów zostanie zlicytowana odbędzie się 8 października 2020 roku w The Venetian Hotel w Las Vegas.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (67)