Najdłuższy autobus na świecie. Ma prawie 30 metrów długości

Najdłuższy autobus na świecie. Ma prawie 30 metrów długości

Najdłuższy autobus na świecie. Ma prawie 30 metrów długości
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
Adam Bednarek
08.04.2019 07:57

K12A to najdłuższy elektryczny autobus na świecie. Pomieści aż 250 pasażerów. Rekordzista wyjedzie na ulice Ameryki Południowej.

Chciałbym zobaczyć kontrolę biletów w takim autobusie - oj, chyba trzeba byłoby zwiększyć liczbę sprawdzających, by gapowicze nie mogli się przemieszczać po pojeździe.

Choć autobus liczy sobie aż 28,6 m, a więc bliżej mu długością do tramwaju czy pociągu, to bez problemów skręca - co widzimy na powyższym filmiku promocyjnym. Jest to zasługą specjalnej konstrukcji. Pojazd podzielono na trzy części.

Maksymalna prędkość autobusu to 70 km/h, zaś jego zasięg ma wynosić 300 km. Podobno do autobusu wejdzie nawet 250 pasażerów. Na pewno pojazd sprawdzi się podczas dużych miejskich imprez czy koncertów.

Obraz
© Materiały prasowe

Za K12A odpowiedzialna jest chińska firma BYD. Autobus ma wyjechać na ulice stolicy Kolumbii - Bogoty.

Trzeba przyznać, że chińskie rozwiązania na polepszenie publicznego transportu są ciekawe. K12A na pewno wyeliminowałby problem pasażerów, dla których zabrakło miejsca. Z drugiej strony nie chciałbym stać za takim pojazdem w korku. Może więc lepszy jest pomysł z 2016 roku i "bus na szczudłach". Czyli dziwo, które zastąpiłoby 40 autobusów i omijałoby korki, przejeżdżając nad nimi.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)