Trwa ładowanie...

Chińskie pociągi znowu najszybsze na świecie. Najnowsze osiągają prędkość nawet do 400 kmh

Od przyszłego tygodnia niektóre pociągi w Chinach osiągną prędkość 350 kmh - będą to najszybsze połączenia kolejowe na świecie. Same pociągi mogą rozwijać prędkość nawet do 400 kmh, jednak ogranicza się ją ze względu na bezpieczeństwo.
Share
Chińskie pociągi znowu najszybsze na świecie. Najnowsze osiągają prędkość nawet do 400 kmh
Źródło: Getty Images
d3y90e7

Najnowszy model chińskiego pociągu, "Fuxing", jest w stanie rozwinąć prędkość aż do 400 kmh. Już od przyszłego tygodnia na trasie Pekin - Szanghaj będzie można przetestować ich możliwości. Podróż pomiędzy miastami z ponad 6 zostanie skrócona do zaledwie 4 godzin. Jednak maksymalna prędkość, z jaką pojadą, to 350 kmh. Dlaczego? Chodzi o bezpieczeństwo. Chiny zawsze należały do czołówki krajów posiadających najszybszy transport na świecie.

Szybkie pociągi mają do dyspozycji w Chinach prawie 20 tysięcy torów, dostosowanych do rozwijania dużych szybkości. Jednak po fatalnym wypadku w 2011 r, kiedy z powodu zderzenia dwóch pociągów zginęło ok. 40 osób, władze ograniczyły prędkość maksymalną, z jaką maszyny mogły się poruszać, do 300 kmh i mniejszej. Teraz regulacje znowu poluźniono - podobno zabezpieczenia nowego modelu są o wiele pewniejsze.

d3y90e7

Podziel się opinią

Share
d3y90e7
d3y90e7
Więcej tematów