Najbardziej znienawidzone obowiązki domowe

Najbardziej znienawidzone obowiązki domowe

Najbardziej znienawidzone obowiązki domowe
Źródło zdjęć: © Fotolia | Piotr Marcinski
23.12.2015 15:02

Mycie naczyń, prasowanie, a może sprzątanie łazienki - które z obowiązków domowych Polacy z chęcią zrzuciliby na kogoś innego? Badani odpowiadali na pytanie dotyczące sytuacji, podczas której mogliby pozbyć się określonych obowiązków. Pod uwagę wzięto dziewięć popularnych prac domowych. Na co najchętniej wskazywali?

Miejsce 9 - zakupy spożywcze

Według Polaków najmniej uciążliwym obowiązkiem domowym są zakupy spożywcze. Zaledwie 1. proc. badanych mogłoby zrezygnować z codziennych sprawunków, oddając to zadanie komuś innemu. Na zakupy spożywcze chętnie wybierają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Największa grupa osób, które mimo wszystko zdecydowałyby się przekazać ten obowiązek w inne ręce, to Polacy w wieku od 25 do 34 lat. Tak wskazuje co siódmy z nich (14 proc.).

Miejsce 8 - wyprowadzanie psa

Wyprowadzanie pupila, szczególnie w zimowe poranki przed pracą, to nie lada wyzwanie. Mimo to, zdaniem Polaków, w rankingu najgorszych prac domowych z pewnością istnieje wiele cięższych obowiązków. Spacer z pupilem to problem jedynie dla 1. proc. Polaków. Najmniej uciążliwy jest dla mężczyzn oraz mieszkańców dużych miast o populacji od 100 do 200 tys.

Miejsce 7 - pranie

Zgodnie z wynikami badań niemal co piąty Polak deklaruje, że obowiązkiem prania podzieliłby się z kimś innym. Najczęściej uważają tak mężczyźni. Aż 2. proc. z nich wyraziło taką opinię. Wśród kobiet taki pogląd zadeklarowało tylko 10 proc. Najmniej krytyczni byli w tej kwestii mieszkańcy wsi (13 proc.).

Miejsce 6 - wyrzucanie śmieci

W rankingu na szóstym miejscu znalazło się wyrzucanie śmieci. Tego obowiązku nie toleruje aż 3. proc. Polek. Z kolei panowie mają do tej czynności całkowicie inny stosunek. Z badań wynika, że spacer do kubła ze śmieciami jest uciążliwy tylko dla 8 proc. mężczyzn. Wyrzucanie śmieci najbardziej tolerancyjnie oceniają Polacy w wieku od 45 do 55 lat.

Miejsce 5 - odkurzanie

Niedaleko podium nielubianych prac domowych znalazło się odkurzanie, którego nie lubi 2. proc. Polaków. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni, z chęcią pozbyliby się tego obowiązku. Odkurzać nie lubią przede wszystkim osoby młode, w wieku od 18 do 24 lat, oraz mieszkańcy miast do 200 tys.

Obraz
© (fot. Fotolia)

Miejsce 4 - gotowanie

Gotowanie to jedna z głównych słabości Polaków. Niespełna 3. proc. badanych uznało, że obowiązek przyrządzania posiłków zrzuciłoby na kogoś innego. W szczególności mężczyźni (30 proc.), a także osoby mieszkające w miejscowościach poniżej 20 tys. mieszkańców (38 proc.) traktują gotowanie jako niezbyt lubianą czynność.

Miejsce 3 - mycie naczyń

Gotowanie wydaje się być nieco przyjemniejszą czynnością niż sprzątanie po nim. Trzecią pozycję w rankingu zajmuje mycie naczyń, które z chęcią zrzuciłoby na kogoś innego aż 3. proc. Polaków. Zmywanie jest najbardziej uciążliwe dla osób w wieku od 15 do 24 lat (aż 45 proc.) oraz mieszkańców miast o populacji od 200 do 500 tys. (41 proc.).

Miejsce 2 - sprzątanie łazienki

Szorowanie kabiny prysznicowej czy kafelków nie jest, zdaniem Polaków, najprzyjemniejszą czynnością, dlatego sprzątanie łazienki zajęło w rankingu wysokie drugie miejsce. Tego obowiązku nie lubi 3. proc. Polaków. Kobiety i mężczyźni są zgodni w tej kwestii. Wśród badanych, którzy zrezygnowaliby z tej czynności, największą część stanowią Polacy z wykształceniem wyższym (45 proc.) oraz w wieku od 45 do 55 lat (41 proc.).

Miejsce 1 - prasowanie

Liderem rankingu nielubianych prac domowych jest prasowanie, za którym nie przepada niemal co drugi Polak. Pracę z żelazkiem i deską do prasowania negatywnie ocenia aż 4. proc. badanych, którzy wskazali, że prasowanie chętnie zrzuciliby na kogoś innego. Z badań wynika, że 47 proc. mężczyzn i 43 proc. kobiet nie przepada za tą czynnością. Prasowania nie lubi ponad 50 proc. osób w wieku od 35 do 44 lat.

Wysoka pozycja w rankingu takich czynności jak mycie naczyń, odkurzanie czy prasowanie sprawia, że specjaliści opracowują kolejne technologie poprawiające jakość życia. Dzięki temu, Polacy coraz chętniej korzystają z urządzeń i innowacji, które dostępne są na rynku, m.in. zmywarki czy automatyczne odkurzacze. Prawdopodobnie, właśnie dla czynności zajmujących wysoką pozycję w rankingu, będą w przyszłości tworzone nowe rozwiązania, które pozwolą nam szybciej i łatwiej uporać się z pracami, które uważamy za uciążliwe lub nieciekawe.

_ Źródło: Hi’Shine _

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)