Nagrody Nobla 2019 z chemii przyznane

Szwedzka Królewska Akademia Nauk uhonorowała Nagrodą Nobla: John'a B. Goodenough'a, M. Stanley'a Whittingham'a i Akira Yoshino za rozwój baterii litowo-jonowej.

Nagrody Nobla 2019 z chemii przyznane
Źródło zdjęć: © East News | NAINA HELEN JAMA/AFP/East News
Karolina Modzelewska

Tegoroczna Nagroda Nobla z chemii powędrowała do: John'a B. Goodenough'a, M. Stanley'a Whittingham'a i Akira Yoshino.

Dokonania laureatów Nagrody Nobla 2019 w dziedzinie chemii

Naukowcy zostali nagrodzeni za rozwój baterii litowo-jonowej. Ta lekka, ładowalna i wydajna bateria jest teraz stosowana we wszystkim, od telefonów komórkowych po laptopy i pojazdy elektryczne. Może także magazynować znaczne ilości energii pochodzącej z promieniowania słonecznego i energii kinetycznej, umożliwiając tworzenie społeczeństwa wolnego od paliw kopalnych.

Na początku lat 70. ubiegłego wieku Stanley Whittingham, wykorzystał ogromny napęd litu do uwolnienia zewnętrznego elektronu i opracował pierwszą funkcjonalną baterię litową.

John Goodenough zwiększył potencjał baterii litowej, tworząc odpowiednie warunki do produkcji znacznie mocniejszej i bardziej użytecznej baterii.

Akira Yoshino wyeliminował czysty lit z akumulatora i zastąpił go w całości jonami litowymi, które są bezpieczniejsze. Dzięki temu bateria sprawdziła się w praktyce.

Nagroda Nobla w dziedzinie chemii

W zeszłym roku Nagroda Nobla w dziedzinie chemii powędrowała do Frances H. Arnold, badaczki, która z sukcesem przeprowadziła kontrolowaną ewolucję enzymów, George'a P. Smith'a za opracowanie metody fagowej ekspresji peptydów i do Sir Gregory'ego P. Winter'a, który wykorzystał bakteriofagię do nadzorowania ewolucji przeciwciał, co jest przydatne w tworzeniu leków.

Wśród laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie chemii znajduje się również Maria Skłodowska-Curie - polska fizyczka i chemiczka. Nagrodę po raz pierwszy otrzymała w 1903 roku za pracę nad promieniotwórczością. Po raz drugi uhonorowano ją w 1911 roku za odkrycie polonu i radu.

wiadomościnagroda noblanobel

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)