Naddźwiękowy samolot z pierwszym lotem. To kolejny etap w drodze do superszybkich podróży

Naddźwiękowy samolot z pierwszym lotem. To kolejny etap w drodze do superszybkich podróży

11.07.2020 10:27, aktual.: 11.07.2020 10:38

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Amerykański start-up Boom Supersonic zamierza zaprezentować swój ponaddźwiękowy samolot XB-1. Data pokazu to 7 października 2020 roku. Maszyna ta jest elementem planu, który doprowadzić ma do rozpoczęcia ponaddźwiękowego transportu pasażerskiego.

XB-1 będzie pierwszym ponaddźwiękowym samolotem cywilnym od czasu Concorde, który swoją ostatnią podróż odbył w 2003 roku.

Boom rozwijał XB-1 podczas pandemii koronawirusa. W ostatnich miesiącach pracownicy ukończyli testy obciążenia skrzydeł, połączyli je z tytanowym kadłubem samolotu, zbudowali jego stabilizator pionowy i zakończyli testy podwozia.

Ponaddźwiękowa podróż

XB-1 ma być ogniwem przejściowym na drodze do rozpoczęcia superszybkich podróży i rozwoju większego samolotu – Overture. W odróżnieniu od XB-1 maszyna ta będzie już zabierać pasażerów na swój pokład i to w liczbie od 55 do 75. Overture ma pozwolić na dwukrotnie szybsze podróżowanie po całym świecie.

Firma spodziewa się, że w pierwszej w połowie lat 20. obecnego wieku Overture będzie już używany przez komercyjne linie lotnicze. Samolot ma kosztować 200 mln dolarów za sztukę. Jego ekonomika ma jednak pozwolić liniom lotniczym sprzedawanie biletów w cenie obecnej biznes klasy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)