Naczelny rosyjskie "Pravdy" wszedł na Reddita - i się zaczęło

Naczelny rosyjskie "Pravdy" wszedł na Reddita - i się zaczęło

Naczelny rosyjskie "Pravdy" wszedł na Reddita - i się zaczęło
Źródło zdjęć: © pravda.ru
Bolesław Breczko
04.10.2018 10:13, aktualizacja: 04.10.2018 13:48

- "Pravda" nie jest już reżimową tubą, rozsiewającą propagandę - przekonuje Dmitri Sudakow, redaktor naczelny pravdy.ru w otwartym wywiadzie z internautami. Szybko okazało się, że sieć nie ma miłości dla postsowieckich mediów.

"Nie boimy się krytykować Kremla!". Taki obraz chciał przekazać Dmitri Sudakow urządzając AMA (Ask Me Anything, po polsku: zapytaj mnie o cokolwiek) na Reddicie (piąta największa strona internetowa w Stanach Zjednoczonych). Naczelny portalu pravda.ru przyznał, że spodziewał się ataku na jego osobę i publikację, która reprezentuje. I dobrze, bo był atakowany od początku.

Internauci nie uwierzyli readktorowi naczelnemu

Sudakowowi bez przerwy zarzucano brak wiarygodności. Redaktor naczelny nie pomógł sobie, przyznając się do publikowania fałszywych historii w celu przyciągnięcia czytelników.

- Pravda.ru, poza nacjonalistycznymi, proputinowskimi poglądami, publikowała też artykuły o kosmitach, którzy zmusili Amerykanów do opuszczenia Księżyca, o ludzkich czaszkach znalezionych na Marsie, i o tym, że nazistowskie Niemcy dostały technologię od obcych. Czy sądzisz, że te takie teksty nadają wiarygodności pravdzie.ru? - pytał użytkownik Seikom.

- Myślę, że są to ciekawe teksty, które przyciągnęły nam bardzo dużo czytelników. Myśleliśmy, że takie tematy interesują ludzi więc daliśmy im coś do poczytania. Ale już tego nie robimy - odpowiedział Sudakow.

Użytkownicy Reddita wykorzystali AMA głównie do robienia sobie żartów z życia w Rosji i bycia kontrolowanym przez służby specjalne Kremla:
- Lubisz herbatę?
- Uwielbiam herbatę!
- Czy wyczujesz smak polonu w herbacie? Może ci się przydać póżniej

Trudne pytania, słabe odpowiedzi

Poza dodatkowymi pytaniami o codzienne życie czy najciekawszymi miejscami dla turystów, padło też kilka pytań o zachowanie Rosji na arenie międzynarodowej.

- Jaka jest twoja opinia o aneksji Krymu przez Rosję? - zaptał użytkownik frank62609.
- Rosja ponownie zjednoczyła się z Krymem, gdy Ukraina była rozdzierana przez Stany Zjednoczone za pomocą zamieszek i masakr. Rosja ochroniła swoich obywateli. To była bardzo trudna decyzja, którą musieliśmy podjąć. Gdyby nie my, Ukraińscy naziści rozerwaliby Krym na strzępy. Poza tym gdyby nie interwencja Rosji, to na Krymie pojawiły by się bazy NATO.

- Czy osobiście przygotowujesz się na międzynarodową reakcję na trwającą wojnę informacyjną przeciwko zachodnim demokracjom i inne nielegalne aktywności ze strony Rosji? - pytał ExEmpire. - Gromadzisz jedzenie w puszkach?

- Nie mam pojęcia, o czym mówisz. Rosja przeprowadza nielegalne akcje przeciwko innym? A co ze Stanami Zjednoczonymi? One nie prowadzą nielegalnych akcji? USA ogłosiły się policjantem świata, co jest największą nielegalną aktywnością ze wszystkich

- Osobiście jesteś dumny czy wstydzisz się tego, że Rosja ukradła amerykańskie wybory dla Donalda Trumpa? - pyta użytkownik meatbot2tunatown

- Jak mogliśmy je ukraść? On [Donald Trump – przyp. red.] nie zrobił nic, żeby poprawić stosunki z Rosją. W zasadzie, to jeszcze je pogorszył.

Wiarygodność portalu podważali też sami Rosjanie

W starciu z głównie amerykańskimi użytkownikami Dmitri Sudakow nie przebił się ze swoim przekazem zwłaszcza, że często używał wyjątkowo słabych argumentów. Dodatkowo w wątku udzielili się też użytkownicy podających się za Rosjan. Przekonywali oni, że pravda.ru, to mało znany tabloid opierający się głównie na szokowaniu clickbaitem i "piorącymi mózgi" nagłówkami.

Pravda.ru to jeden z odłamów, na jakie rozpadła się radziecka gazeta Pravda, która faktycznie była kontrolowana przez Kreml. Portal dostępny jest w trzech jezykach: po rosyjsku, angielsku i portugalsku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)