Na rynku PC coraz gorzej

Na rynku PC coraz gorzej

Na rynku PC coraz gorzej
Źródło zdjęć: © SXC.hu
11.07.2013 15:00

Wyniki badań dwóch największych firm analitycznych, Gartnera i IDC, twierdzą zgodnie to samo: w drugim kwartale bieżącego roku ilość komputerów PC wprowadzonych na rynek spadła o 11 procent w porównaniu do analogicznego kwartału rok temu.

Praktycznie każdy większy producent komputerów PC ma powody do narzekania. Ilość wprowadzanych na rynek urządzeń tego typu cały czas spada. Według IDC, Lenovo wprowadził o 1,4 procent mniej komputerów na rynek w drugim kwartale bieżącego roku niż w analogicznym kwartale rok temu, zaś Gartner określa ten spadek na 0,6 procent. Dell spadł o 4,2/3,9 procent, HP o 7,7/4,8 procent, Asus o 21,1/20,5 procent a Acer o 32,6/35.5 procent, gdzie pierwsza wartość to pomiar IDC, druga pomiar Gartnera.

Obie firmy analityczne twierdzą, że winę za ten stan rzeczy ponoszą tanie tablety, które ludzie wolą kupować od tanich notebooków i innych rodzajów komputerów osobistych, zwłaszcza na rynkach rozwijających się. Obie firmy wycofały się też ze swojej krytyki Windows 8, twierdząc, że nie ma podstaw, by twierdzić, że system ten hamuje sprzedaż komputerów PC. – _ Windows 8 był obwiniany przez niektórych jako powód kurczenia się ryku PC, ale my uważamy, ze to bezpodstawne i nie tłumaczy stałego spadku w ilości wprowadzanych na rynek komputerów PC, nie tłumaczy też kondycji firmy Apple _ –. twierdzi Mikako Kitagawa z Gartnera.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: "Samsung Galaxy S III wybuchł w kieszeni 18-latki"

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)