Na niebie pojawił się kosmiczny żagiel. Dostrzeżemy go z Polski

NASA Advanced Composite Solar Sail System (ACS3)
NASA Advanced Composite Solar Sail System (ACS3)
Źródło zdjęć: © NASA
oprac. KMO

30.08.2024 17:29, aktual.: 30.08.2024 17:53

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

NASA rozłożyła w kosmosie żagiel słoneczny Advanced Composite Solar Sail System (ACS3) o imponującej powierzchni 80 metrów kwadratowych. Jak donosi serwis Nocne Niebo, obiekt będzie widoczny wieczorami z terenu naszego kraju. Podpowiadamy, gdzie i kiedy należy go wypatrywać.

Opracowany przez NASA Advanced Composite Solar Sail System (ACS3) jest demonstracją technologii, która może pomóc w tworzeniu tanich systemów napędowych do przyszłych misji kosmicznych. ACS3, który trafił na orbitę pod koniec kwietnia 2024 r., działa podobnie do tradycyjnych żaglówek. System bazuje na żaglach słonecznych, wykorzystujących ciśnienie światła słonecznego do napędzania swojego działania, eliminując w ten sposób potrzebę korzystania z konwencjonalnego paliwa rakietowego.

Kosmiczny żagiel pojawi się nad Polską

NASA planuje wykorzystać dane zgromadzone podczas misji ACS3 w trakcie projektowania przyszłych kompozytowych żagli słonecznych, które mogą być wykorzystywane w satelitach służących do monitorowania pogody kosmicznej, urządzeniach badających zbliżające się do Ziemi asteroidy, czy użyte w przekaźnikach komunikacyjnych dla załogowych misji badawczych.

Jak donosi Nocne Niebo, kosmiczny żagiel NASA będzie wieczorami widoczny z Polski. Szykuje się co najmniej kilka okazji do podziwiania obiektu o wielkości sporego mieszkania. Kosmiczny żagiel pojawi się nad naszymi głowami w piątek między godziną 21:12, a 21:25. Należy go wypatrywać na południu nieba, skąd obiekt będzie poruszał się w północnym kierunku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nocne Niebo tłumaczy, że "satelita znajduje się na wysokości ponad 1000 km i z naszej perspektywy będzie poruszać się na niebie wolniej niż np. Międzynarodowa Stacja Kosmiczna". Do obserwacji obiektu nie potrzeba żadnego specjalistycznego sprzętu. Jego widoczność jest jednak uzależniona od panujących warunków atmosferycznych. Nocne niebo i pojawiające się na nim obiekty najlepiej oglądać przy bezchmurnym niebie i z dala od miejskich świateł. Położenie ACS3 można śledzić przy pomocy takich aplikacji jak ISS Tracker.