Broń z Korei dla Rosjan. Ekspert: problem dla Ukrainy

Korea Północna dostarczyła Rosji setki samobieżnych haubic Koksan. Choć z jednej strony świadczy to o poważnym niedoborze broni w arsenale Federacji Rosyjskiej, to z drugiej - według eksperta związanego z branżą militarną, Denisa Popowicza - koreański sprzęt może stanowić problem dla Ukrainy.

Transport M1989 Koksan do Rosji - zdjęcie poglądowe
Transport M1989 Koksan do Rosji - zdjęcie poglądowe
Źródło zdjęć: © X, @front_ukrainian

Rosja, zmagająca się z niedoborem artylerii, otrzymała od Korei Północnej setki samobieżnych haubic Koksan. Jak podaje ukraińska agencja Unian, to specyficzne działa na tle rosyjskich konstrukcji, bowiem charakteryzują się one nietypowym kalibrem 170 mm. Cytowany przez Unian ekspert wojskowy Denis Popowicz zauważa, że choć ich szybkostrzelność jest niska, to liczba Koksanów może stanowić problem dla Ukrainy.

Koksany mogą sprawić "pewne problemy" Ukraińcom

- Jeśli chodzi o szybkostrzelność, jest ona wyjątkowo niska. Strzał na minutę albo nawet mniej. Mówiąc delikatnie, nie jest to broń szybkostrzelna - stwierdził Popowicz. Koncentracja Koksanów może stworzyć jednak "pewne problemy" dla Ukrainy. Poza samą liczebnością tej koreańskiej broni, ekspert zwraca też uwagę, że problemem może być też stosunkowo duży zasięg, który sięga 40 km.

- Rosjanie mają niedobór samobieżnych haubic. Wyczerpywanie się zapasów radzieckiej broni w magazynach doprowadziło do tego, że wcześniej zaczęli używać holowanych dział. Teraz potrzebują koncentracji niektórych dział samobieżnych, aby mieć możliwość manewrowania. Dlatego używają północnokoreańskich dział - wyjaśnił Popowicz.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zagrożenie dla Ukraińców na froncie

Unian ostrzega, że nie można lekceważyć potencjalnego zagrożenia ze strony północnokoreańskich haubic. Popowicz zauważa, że ich obecność na froncie może wpłynąć na dynamikę konfliktu, stawiając przed Ukrainą nowe wyzwania w obronie swoich pozycji. Wzrost liczby takich jednostek może wymusić na Ukrainie dostosowanie strategii obronnej.

Przypomnijmy, że według danych ujawnionych przez południowokoreańskie ministerstwo obrony, dostawy amunicji artyleryjskiej, które Korea Północna kieruje do Rosji, są prowadzone na ogromną skalę, porównywalną z pomocą udzielaną Ukrainie przez całą Unię Europejską. W szczególności mowa o pociskach artyleryjskich o kalibrach 122 mm i 152 mm, które są kluczowe dla najbardziej rozpowszechnionych rosyjskich systemów, takich jak 2S3 Akacja, 2S5 Hiacynt oraz 2S19 Msta.

Wybrane dla Ciebie