Wyjątkowy eksperyment. Szukają ciemnej materii

Naukowcy przygotowują się do uruchomienia detektora ciemnej materii w kosmosie. Projekt ma na celu zrozumienie tajemniczego zagadnienia i poznania jego natury. Czy badacze dokonają przełomu?

Co wiemy o ciemnej materii i ciemnej energii?
Co wiemy o ciemnej materii i ciemnej energii?
Źródło zdjęć: © CC0, Pexels

Fizycy z Uniwersytetu w Southampton w Wielkiej Brytanii pracują nad nowatorskim detektorem ciemnej materii, który ma zostać umieszczony w kosmosie. Aparatura wykorzystuje lewitujące arkusze grafitu w mikrograwitacji, aby wykryć anomalie mogące wskazywać na obecność ciemnej materii.

Jedna z największych zagadek

Pozostaje jedną z największych zagadek nauki. Choć wpływa na strukturę wszechświata, wciąż nie udało się jej bezpośrednio wykryć. Ciemna materia jest obecnie najczęściej przyjmowaną hipotezą tłumaczącą nietypowe zjawiska związane z rotacją galaktyk oraz ruchami galaktyk w większych strukturach, jakimi są gromady. Mimo że teoria ciemnej materii uzyskuje silne wsparcie ze strony świata nauki, jej rzeczywista obecność nie została jeszcze w pełni potwierdzona, a to, czym dokładnie jest ta tajemnicza substancja, pozostaje zagadką.

Ciemna materia pozostaje jednym z fundamentalnych pytań, na które naukowcy wciąż szukają odpowiedzi

 - mówi Tim Fuchs z Uniwersytetu w Southampton.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Eksperyment Fuchsa i jego zespołu zostanie przeprowadzony na satelicie Jovian-1, który będzie orbitował wokół Ziemi przez dwa lata. Jak mówi Fuchs, doświadczenie jest unikalne: będziemy lewitować grafit między magnesami, które w zerowej grawitacji są niezwykle czułe na małe siły.

Jeśli ciemna materia istnieje w wystarczająco dużej gęstości, zjawisko nazywane "ciemnym wiatrem" może przesunąć lewitujące cząstki, co będzie można zmierzyć. To pierwszy taki eksperyment, który ma na celu wykrycie ciemnej materii poza Ziemią.

2026 r. może być przełomowy

Satelita Jovian-1 jest wielkości pudełka na buty i ma zostać wystrzelony na początku 2026 r. Wyniki eksperymentu mogą dostarczyć nowych informacji o ciemnej materii, niezależnie od tego, czy uda się ją wykryć. Misja to pierwsze tego rodzaju wykorzystanie technologii lewitacji w kosmosie.

Niektóre teorie sugerują, że ciemna materia może nie przenikać przez atmosferę Ziemi, co tłumaczyłoby brak wyników w dotychczasowych eksperymentach. Misja Jovian-1 ma na celu m.in. przetestowanie tej hipotezy. Jeśli naukowcom uda się wykryć to fascynujące zjawisko to może to stanowić przełom w badaniach nad ciemną materią.

Justyna Waliszewska, dziennikarka Wirtualnej Polski

kosmosciemna materiafizyka

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)