Na Białorusi rozbił się samolot wojskowy Jak-130. Piloci nie żyją

Na Białorusi rozbił się samolot wojskowy Jak‑130. Piloci nie żyją

Jak-130
Jak-130
Źródło zdjęć: © Wikicommons
Marcin Watemborski
19.05.2021 15:47

W okolicach miejscowości Baranowicze rozbił się samolot wojskowy Jak-130, używany do szkoleń. Obaj piloci zginęli, jak podaje Ministerstwo Obrony Białorusi. Zachowali się jak bohaterowie.

Wypadek podczas szkolenia

Ministerstwo Obrony Białorusi podało informację na temat usterki technicznej jednego z samolotów szkoleniowo-treningowych Jak-130. Leciało nim dwóch pilotów, którzy po wykryciu problemu starali się uniknąć zderzenia z pobliskimi zamieszkałymi miejscowościami.

Po tym, gdy upewnili się, że spadający samolot nie uderzy w żaden z domów i nikomu nie zagraża, katapultowali się. Major Andrej Niczyparczyk oraz porucznik Mikita Kukanienka nie żyją. Na miejsce przyjechały służby ratunkowe, by zabezpieczyć teren.

Baranowicze, Białoruś
Baranowicze, Białoruś© Mapy Google

Jak-130: Pracowano nad nim 25 lat, lecz nie obeszło się bez katastrof

Samolot szkolno-treningowy Jak-130 po raz pierwszy poleciał 26 kwietnia 1996 roku. Co ciekawe – publicznie pokazano go dopiero w 2005 roku podczas paryskich pokazów lotniczych. W tym samym roku Rosyjskie Służby Powietrzne zamówiły 12 samolotów, które trafiły dopiero 5 lat później do ośrodka szkoleniowego w Lipiecku.

Pierwszy wypadek samolotu Jak-130 wydarzył się 26 lipca 2006 roku. Przedseryjny egzemplarz wpadł w korkociąg niedługo po starcie i rozbił się. Obaj piloci się katapultowali, ale nic poważnego im się nie stało. Wówczas zawiódł układ sterowniczy samolotu. Kolejna katastrowa miała miejsce 29 maja 2010 roku w Lipiecku. Samolot rozbij się tuż po starcie, lecz piloci nie ucierpieli dzięki katapultacji.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)