Trwa ładowanie...
ycipk-3npqy2

Myszy dziwnie zachowują się w kosmosie. NASA pokazuje wideo

Naukowcy z NASA zabrali na orbitę okołoziemską 20 myszy. Trzymali je w specjalnej klatce wypełnionej kamerami. Monitorowanie zachowania zwierząt wykazało coś bardzo dziwnego. Myszy zupełnie poradziły sobie w kosmosie inaczej niż ludzie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Gryzonie poradziły sobie znacznie lepiej niż człowiek
Gryzonie poradziły sobie znacznie lepiej niż człowiek (Youtube.com, Fot: NASA)
ycipk-3npqy2

Na Międzynarodową Stację Kosmiczną NASA wysyła przeróżne substancje, wirusy, szczepionki, roboty a czasem nawet zwierzęta. Tym razem w niewielkim pudełku zamknięto kilka myszy. Naukowcy w ten sposób chcą zebrać więcej wiedzy na temat, jak przestrzeń kosmiczna i mikrograwitacja wpływa na organizmy żywe.

NASA zebrała samice myszy w wieku od 16 do 32 tygodni i wysłała je w kosmos na 37 dni. W specjalnie zmodyfikowanej klatce zwanej Rodent Habitat, biegało, albo raczej próbowało biegać, 20 myszy. Badanie przeprowadzono w 2014 roku, a przez następne 5 lat analizowano wyniki.

ycipk-3npqy2

Myszy na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej miały robić to samo, co na Ziemi. Pić, jeść, spać. Miały wykonywać wszystkie standardowe procesy, tylko że w mikrograwitacji. A to nie takie, proste. Astronauci przechodzą setki szkoleń przed podróżą na ISS. Myszy takiego przygotowania nie miały.

Myszy w kosmosie radziły sobie lepiej, niż ludzie

Mimo to, ku zaskoczeniu naukowców, myszy bardzo szybko opanowały schemat. Już po dwóch dniach zachowały się praktycznie normalnie. A po 11 dobach gryzonie radziły sobie lepiej w mikrograwitacji niż niejeden człowiek. Wręcz biegały po klatce.

ycipk-3npqy2
NASA
Podziel się

I to zaskoczyło naukowców. W pewnym momencie bieganie przekształciło się w grupową aktywność. Większość gryzoni z nieznanych powodów brała udział w wyścigu. Myszy krążyły po klatce jak opętane.

Wszystkie pozostałe czynności takie jak spożywanie pokarmu, pielęgnacja futra, skulenie się i interakcja z innymi myszami wykonywały tak samo, jak na Ziemi. Po powrocie na planetę, grupa zwierząt z kosmosu została ponownie przebadana. Ważyły praktycznie tyle samo, co myszy, które ten sam czas spędziły na Ziemi.

ycipk-3npqy2

NASA szuka wytłumaczenia

To dosyć dziwne zjawisko. Astronauci tracą sporą część wagi podczas pobytu w kosmosie. Głównie ze względu na zanik mięśni, spowodowany brakiem pracy fizycznej organizmu.

Jest możliwe, że sam wysiłek fizyczny był satysfakcjonujący dla myszy. Mogła to być odpowiedź na silny stres lub w ten sposób gryzonie próbowały zachować równowagę fizyczną organizmu. Po przebadaniu okazało się, że myszy są w doskonałym stanie zdrowotnym, co mogło wykluczać stres. Ale potrzeba więcej badań, aby potwierdzić teorię.

Zobacz też: Scenariusz jak z filmu "Armageddon". NASA i SpaceX zmienią tor lotu asteroidy

ycipk-3npqy2

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-3npqy2

ycipk-3npqy2
ycipk-3npqy2