Trwa ładowanie...
d3etwc3

Scenariusz jak z filmu "Armageddon". NASA i SpaceX zmienią tor lotu asteroidy

(65803) Didymos to jedna z asteroid zaliczanych do grupy PHA, czyli "Potencjalnie niebezpiecznych asteroid". NASA ma plan przetestować swoją broń w walce z takimi obiektami. Udział w misji zaproponowano firmie SpaceX.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
NASA przetestuje sposób obrony planetarnej
NASA przetestuje sposób obrony planetarnej (Materiały prasowe)
d3etwc3

NASA zapowiedziała Double Asteroid Redirection Test (DART), czyli projekt obrony planety. Agencja kosmiczna mówiła o nim już wielokrotnie, ale od lat nie było słychać nic o znaczących postępach. Teraz sprawy nabrały tempa. Wygląda na to, że wybrano już nawet rakietę, na której poleci DART.

Wedle ostatnich informacji, DART zostanie zamontowany na rakiecie Falcon 9 firmy SpaceX. Podano już nawet wstępną datę startu - czerwiec 2021 z Bazy Sił Powietrznych Vandenberg w Kaliforni. Rok później w październiku statek kosmiczny DART uderzy w powierzchnię "Didymoon", asteroidę o średnicy 165 metrów.

d3etwc3

"Didymoon" to naturalny satelita większego obiektu, 775-metrowej asteroidy Didymos. Po zaobserwowaniu jego istnienia, naukowcy wpadli na pomysł, aby doprowadzić do zderzenia tych dwóch obiektów. Projekt DART właśnie tak ma działać.

   NASA

DART jest testem działania obrony planetarnej z zastosowaniem energii kinetycznej. Głównym celem jest zademonstrowanie wpływu takiego rozwiązania na małą asteroidę. Statek kosmiczny DART ma zderzyć się z powierzchnią obiektu z prędkością 6km/s, czyli 21600 km/h.

Zobacz też: "Oumuamua - pierwszy posłaniec. Niezwykłe odkrycie naukowców"

Czytaj też: Izraelski łazik rozbił się na Księżycu. Nieudana misja Beresheet

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3etwc3

Podziel się opinią

Share

d3etwc3

d3etwc3
Więcej tematów