Trwa ładowanie...

Scenariusz jak z filmu "Armageddon". NASA i SpaceX zmienią tor lotu asteroidy

(65803) Didymos to jedna z asteroid zaliczanych do grupy PHA, czyli "Potencjalnie niebezpiecznych asteroid". NASA ma plan przetestować swoją broń w walce z takimi obiektami. Udział w misji zaproponowano firmie SpaceX.
Share
NASA przetestuje sposób obrony planetarnej
NASA przetestuje sposób obrony planetarnejŹródło: Materiały prasowe
dxoggt3

NASA zapowiedziała Double Asteroid Redirection Test (DART), czyli projekt obrony planety. Agencja kosmiczna mówiła o nim już wielokrotnie, ale od lat nie było słychać nic o znaczących postępach. Teraz sprawy nabrały tempa. Wygląda na to, że wybrano już nawet rakietę, na której poleci DART.

Wedle ostatnich informacji, DART zostanie zamontowany na rakiecie Falcon 9 firmy SpaceX. Podano już nawet wstępną datę startu - czerwiec 2021 z Bazy Sił Powietrznych Vandenberg w Kaliforni. Rok później w październiku statek kosmiczny DART uderzy w powierzchnię "Didymoon", asteroidę o średnicy 165 metrów.

dxoggt3

"Didymoon" to naturalny satelita większego obiektu, 775-metrowej asteroidy Didymos. Po zaobserwowaniu jego istnienia, naukowcy wpadli na pomysł, aby doprowadzić do zderzenia tych dwóch obiektów. Projekt DART właśnie tak ma działać.

   NASA
Źródło: NASA

DART jest testem działania obrony planetarnej z zastosowaniem energii kinetycznej. Głównym celem jest zademonstrowanie wpływu takiego rozwiązania na małą asteroidę. Statek kosmiczny DART ma zderzyć się z powierzchnią obiektu z prędkością 6km/s, czyli 21600 km/h.

Zobacz też: "Oumuamua - pierwszy posłaniec. Niezwykłe odkrycie naukowców"

Czytaj też: Izraelski łazik rozbił się na Księżycu. Nieudana misja Beresheet

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dxoggt3

Podziel się opinią

Share
dxoggt3
dxoggt3
Więcej tematów