Trwa ładowanie...

Myślała, że dostanie 2,5 mln dolarów. Zamiast tego straciła oszczędności

Media społecznościowe umożliwiają nam swobodną rozmowę z ludźmi znajdującymi się nawet na drugim końcu świata. Niestety często stanowią również narzędzie, które cyberprzestępcy wykorzystują do wyłapywania swoich ofiar.
Share
Kobieta straciła 90 tys. złotych z powodu niebezpiecznej znajomości w sieci
Kobieta straciła 90 tys. złotych z powodu niebezpiecznej znajomości w sieciŹródło: iStock
d2xy5ye

Ofiarą takiego oszustwa stała się mieszkanka Sądecczyzny, która za pośrednictwem mediów społecznościowych i komunikatorów internetowych korespondowała z mężczyzną, który przedstawił się jako Amerykanin pracujący na platformie wiertniczej.

Kobieta przez rok korespondowała z nim, a w pewnym momencie zaczęła mu nawet przesyłać pieniądze, ponieważ mężczyzna zapewniał, że znajduje się w trudnej sytuacji finansowej. Co więcej, obiecywał, że za pomoc prześle kobiecie złoto oraz 2,5 mln dolarów. Nim się zorientowała, przestępca wyłudził od niej ponad 90 tys. złotych.

Niebezpieczna znajomość z internetu

- Zaczęło się od zaproszenia do grona znajomych na popularnym portalu społecznościowym. Mimo że nie znała mężczyzny, przyjęła zaproszenie. Wtedy nie przypuszczała, że ta decyzja będzie ją kosztować utratę oszczędności - tłumaczy Komenda Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

d2xy5ye

W czasie roku kobieta korespondowała z mężczyzną, który obiecał, że prześle jej złoto i pieniądze w zamian za tymczasową pomoc finansową. Co chwila jednak wspominał o kolejnych problemach, a kobieta, zaufawszy mu, posyłała mu kolejne pieniądze. Kiedy zorientowała się, że została oszukana, przestępca zdołał wyłudzić od niej już 90 tys. złotych.

Zobacz: 10 porad bezpiecznego korzystania z internetu [Wideo]

Jak podaje policja, to klasyczny przykład tzw. oszustwa nigeryjskiego, które "polega na wciągnięciu ofiary w grę psychologiczną poprzez wysyłanie elektronicznych wiadomości, pisanych zazwyczaj słabą angielszczyzną lub tłumaczonych przez translatory internetowe na język polski".

d2xy5ye

- Oszuści tworzą fikcyjne opowieści, podając się np. za amerykańskich lekarzy, żołnierzy stacjonujących na Bliskim Wschodzie, pracowników platform wiertniczych i proszą o odbiór paczki z dużą gotówką, po którą przyjadą do Polski albo o pomoc finansową, którą zrekompensują z nawiązką po przyjeździe do swojej ojczyzny - dodaje policja.

Niestety oszuści nie mają skrupułów, a ich metody działania są coraz bardziej kreatywne. Z tego względu nie powinniśmy wierzyć w wygrane na loteriach, w których nie braliśmy udziału czy w rekompensatę za pomoc w odzyskaniu pieniędzy przez uchodźcę politycznego.

Zawsze tego typu oszustwa obiecują, że podaną kwotę otrzymamy dopiero po wpłaceniu znacznej sumy pieniędzy. Niestety kończy się to utratą oszczędności. Policja przypomina, że w kontaktach z osobami poznanymi przez internet powinniśmy zawsze zachowywać szczególną ostrożność.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2xy5ye

Podziel się opinią

Share
d2xy5ye
d2xy5ye
Więcej tematów