Jak płacić w internecie? Bezpieczne i proste opcje dla kupujących online
Wraz ze wzrostem zainteresowania zakupami internetowymi, mamy coraz więcej możliwości realizowania płatności w sieci. Wyjaśniamy, jak można płacić za zakupy i usługi w internecie i na co zwrócić uwagę, by transakcja przebiegła bezpiecznie.
Robiąc zakupy przez internet, do wyboru mamy zwykle kilka opcji płatności za zamawiane towary. Dla wielu osób najpewniejszą opcją jest możliwość zapłacenia przy odbiorze – gotówką lub kartą. Niestety nie zawsze sklep umożliwia taką opcję. W takim wypadku możemy skorzystać z:
- Przelewów online
- Płatności kartą płatniczą lub kredytową
- Płatności BLIK-iem
- Płatności ratalnej
Szybkie przelewy online
Szybkie przelewy online są realizowane przez operatora płatności internetowej, do której należą m.in. Przelewy24 czy PayU. Po wybraniu tej opcji najczęściej generowany jest link do konkretnej transakcji i zostajemy przekierowani na stronę wyboru banku. Następnie logujemy się na stronę naszego banku i realizujemy przelew – wszystkie dane do płatności zostaną automatycznie pobrane, a pieniądze zostaną przekazane przez operatora do sklepu.
Ta metoda jest bardzo bezpieczna i szybka – pieniądze trafiają na konto sprzedającego w kilka minut, dzięki czemu sprzedawca może rozpocząć szybką realizację zamówienia. Ta opcja cieszy się dużą popularnością wśród kupujących.
Zobacz też: Ekspert: e-handel w Polsce ciągle raczkuje
Płatności kartą płatniczą lub kredytową
Płatności kartą są chyba najczęściej stosowaną formą płatności na całym świecie, nie tylko w sieci. Kiedy kupujemy przez internet, najbezpieczniej jest wybrać płatność kartą realizowaną przez zaufanego operatora płatności internetowych. To właśnie z nimi współpracują największe sklepy internetowe, co gwarantuje bezpieczeństwo transakcji.
Karta kredytowa lub płatnicza ułatwia dokonywanie transakcji w obcych walutach, ponieważ wiele systemów oferuje usługę DCC (Dynamic Currency Conversion), czyli wybór waluty, w której zostanie obciążone konto płacącego. Nie musimy dodatkowo płacić za przewalutowanie, chociaż nie mamy gwarancji najkorzystniejszego kursu.
Karty płatnicze dobrze sprawdzają się również w przypadku opłacania abonamentów i subskrypcji, ponieważ należność jest automatycznie pobierana z naszego konta, jeśli wyrazimy na to zgodę. W tym wypadku nie musimy pamiętać o comiesięcznej regulacji zobowiązań za takie usługi, jak Netflix, Spotify czy HBO Go.
Płatności BLIK
To stosunkowo nowa forma płatności, która szybko zyskuje na popularności. Transakcja opiera się na wpisaniu sześciocyfrowego kodu, który generowany jest w aplikacji lub na stronie banku. Następnie płatność musi zostać potwierdzona, np. w aplikacji bankowości mobilnej. Więcej na ten temat przeczytacie w osobnym artykule poświęconym usłudze BLIK.
Zakupy na raty w sieci
Coraz więcej sklepów oferuje możliwość rozłożenia płatności za towary na raty, a większość z nich współpracuje z bankami, by ułatwić klientom załatwienie formalności. W większości przypadków wystarczy kilkanaście minut, aby otrzymać decyzję kredytową, a wszystkie formalności załatwiane są przez internet.
Decydując się na uregulowanie płatności z góry za zakupy w internecie, możemy wybierać spośród wygodnych i bezpiecznych form płatności. Zachęcamy do decydowania się na płatności online realizowane przez zaufanych operatorów, którzy gwarantują bezpieczeństwo transakcji i naszych danych. Należy wystrzegać się klikania w linki nieznanego pochodzenia. Zachęcamy, by z uwagą i rzetelnością czytać informacje podawane na stronie płatności.
Przypominamy również, że banki nigdy nie wymagają podawania pełnego numeru PESEL, dowodu osobistego czy paszportu w celu potwierdzenia płatności online. Należy zwrócić szczególną uwagę na próby wyłudzenia takich danych przez przestępców. Oszuści często atakują m.in. na portalach społecznościowych, podszywając się pod naszych znajomych, prosząc o przelanie im pieniędzy. O przykładach takich oszustw oraz jak się przed nimi chronić przeczytacie tutaj.