Mroczna historia figur od Madam Tussaud. Za ich powstaniem stoją zbrodnie i rządza władzy
Muzeum figur woskowych Madam Tussaud jest jedną z najpopularniejszych atrakcji na świecie. Realizm figur i ich podobieństwo do pierwowzorów czasami aż przeraża. Słowo przerażający jest tu jak najbardziej na miejscu, bo historia całego pomysłu jest mroczna i otoczona krwawą tajemnicą.
Kariera Marie Tussaud rozpoczęła się w XVIII-wiecznym Paryżu. Zamiłowanie do tworzenia figur woskowych przejęła od pracodawcy swojej matki – lekarza, który za pomocą figur woskowych ilustrował anatomię człowieka. Pierwszą figurę – Voltaire, stworzyła w wieku 16-lat.
Rok później trafiła do Wersalu, gdzie sztuki tworzenia figur woskowych uczyła Elżbietę Burbon, siostrę Ludwika XVI. To tutaj zaczyna się jej mroczna kariera, ponieważ późniejsze wydarzenia społeczno-polityczne zmusiły ją do udowodnienia lojalności wobec rewolucji francuskiej.
Początki krwawej kariery
Jako dowód oddania ówczesnym panującym Tussaud miała tworzyć maski śmierci osób ściętych na gilotynie. Młoda artystka wykorzystywała więc głowy arystokratów do tworzenia nietypowych odlewów. Wśród jej "wzorów" znalazł się nawet Ludwik XVI i Maria Antonina.
Pośmiertne maski zastępowały fotografie, a ich początków można szukać starożytnym Rzymie i Egipcie. Były wykorzystywane w różnego rodzaju ceremoniach, do tworzenia portretów, a nawet w trakcie dochodzeń w sprawie zbrodni.
Marie Tussaud w Londynie
Po zakończeniu rewolucji francuskiej Marie Tussaud zdecydowała się na wyjazd do Wielkiej Brytanii. Zabrała swoją kolekcję figur woskowych i zorganizowała objazdowe wystawy, które odbywały się również w Walii i Irlandii. Jej osobliwe dzieła bardzo szybko zyskały popularność.
Swoje pierwsze muzeum na Baker Street otworzyła w 1835 roku. Przychodziły do niego osoby, które pragnęły zobaczyć mroczną stronę historii. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa "Chamber of Horrors". Przedstawiała m.in. postaci z rewolucji francuskiej, ale także wizerunki zmarłych złodziei i zbrodniarzy.
Madam Tussaud dbała o każdy detal tworzonych figur. W wielu przypadkach wzbogacała je o rekwizyty, które towarzyszyły im w trakcie życia. Ciekawym przykładem są chociażby szczątki ofiar z morderstwa, do którego doszło w Hampstead.
Jak pisze National Geographic, twórczość Marie Tussaud była otoczona licznymi kontrowersjami. Krytycy zarzucali jej promowanie ludzkich nieszczęść oraz szukanie taniej sensacji. Negatywne głosy nie odbiły się jednak na sławie artystki, a jej dzieła można oglądać do dzisiaj.
Artystka swoją ostatnią rzeźbę stworzyła w 1842 roku. Była to rzeźba przedstawiająca jej osobę.
Źródło: National Geographic Polska, National Geographic News