Trwa ładowanie...
ycipk-3npqy2

Tanie smartfony, którymi zrobisz świetne zdjęcia. Aparat przestanie być potrzebny

Moda na robienie zdjęć smartfonami wciąż trwa, a producenci prześcigają się w tworzeniu coraz bardziej zaawansowanych technologii. Oto jak zrobić świetne zdjęcia nawet niedrogim urządzeniem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Niewielki smartfon może być lepszym rozwiązaniem niż cyfrówka
Niewielki smartfon może być lepszym rozwiązaniem niż cyfrówka (Shutterstock.com, Fot: shutterstock.com)
ycipk-3npqy2

Obecnie smartfon jest tak popularnym narzędziem, że prawie każdy robi nim zdjęcia. Nic dziwnego – zamiast ciężkiej lustrzanki wolimy aparat, który można po prostu trzymać w kieszeni. Na rynku mamy bardzo wiele modeli, które różnią się zarówno ceną, jak i jakością. Przyjrzyjmy się zatem niedrogim smartfonom i sprawdźmy, które z nich rzeczywiście potrafią robić zdjęcia dobrej jakości.

Tańsze zamienniki lustrzanek

ycipk-3npqy2

Pierwsza rzecz, na którą warto zwrócić uwagę, to liczba megapikseli – im więcej, tym większa będzie rozdzielczość i ostrość obrazu. Zastosowana w telefonach Alcatel 13-pikselowa matryca pozwala robić przyjemne dla oka zdjęcia. Na uwagę zasługuje dobre odwzorowanie kolorów i stojąca na wysokim poziomie szczegółowość.

Fotografie robione w ciągu dnia wychodzą bardzo naturalnie, a kolory nie są w żaden sposób przekłamane. Smartfony Alcatel całkiem dobrze radzą sobie również z robieniem zdjęć wieczorem, pod warunkiem, że nie jest zbyt ciemno. Fotografując bardziej dynamiczne sceny, musimy liczyć się z tym, że zdjęcia mogą wyjść zamazane.

Coraz lepsze zdjęcia robione nocą

ycipk-3npqy2

Obecnie wiele smartfonów potrafi wykonywać fotografie bardzo wysokiej jakości. Kolejnym przykładem są modele Nokia, które umożliwiają robienie zdjęć niemal w każdych warunkach, także nocą. Mają aparat tylny o rozdzielczości 13 Mpix z zaawansowaną technologią fotografowania, dzięki czemu potrafią robić lepsze zdjęcia niezależnie od warunków oświetleniowych.

Doskonałej jakości zdjęcia można zrobić, korzystając także z aparatów Motorola. Można wyeksponować obiekt w trybie portretowym, dodając piękny efekt rozmycia w tle. Ciekawym dodatkiem jest funkcja "kolor sportowy", która pozwala zachować jeden kolor i zmieć pozostałą część zdjęcia na czarno-białe. W ten sposób możemy tworzyć fotografie na zaawansowanym poziomie, bez potrzeby korzystania z programów do obróbki graficznej.

ycipk-3npqy2

Jak zrobić dobre zdjęcie smartfonem?

Nigdy nie wiadomo, kiedy staniemy się świadkami ciekawej historii, którą warto będzie uwiecznić na zdjęciu. Zanim jednak chwycimy za telefon, zastanówmy się, jak uzyskać pożądany efekt. Nie wystarczy jedynie ładny obiekt i trzymanie ręki nieruchomo. Robiąc zdjęcie, należy pamiętać, aby horyzont zawsze był prostopadły do kadru.

Warto też zostawić nieco przestrzeni dookoła – potem można wykadrować interesujący nas fragment. Lepiej też zrezygnować z zoomu, ponieważ powiększana w ten sposób fotografia mocno traci na jakości. Nie róbmy zdjęcia pod słońce i unikajmy robienia ich w samo południe. I jeszcze jedno: warto korzystać z popularnej opcji "seria zdjęć". Nigdy nie wiadomo, który kadr okaże się tym idealnym.

ycipk-3npqy2

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-3npqy2

ycipk-3npqy2
ycipk-3npqy2