Model europejskiego myśliwca przyszłości zaprezentowany w Paryżu

Model europejskiego myśliwca przyszłości zaprezentowany w Paryżu

Model europejskiego myśliwca przyszłości zaprezentowany w Paryżu
Źródło zdjęć: © PAP | Benoit Tessier
Bolesław Breczko
17.06.2019 12:54, aktualizacja: 17.06.2019 13:35

Firmy Airbus i Dassault Aviation zaprezentowały na Paris Air Show model europejskiego myśliwca przyszłości. Samolot nowej generacji jest elementem programu "System walki powietrznej przyszłości".

W skład systemu oprócz myśliwca, wchodzą też powietrzne lotniskowce oraz chmury bojowe. Nie oznaczają one jednak bojowego wykorzystania pogody, a "roje" bezzałogowych dronów. Pierwsze loty testowe przewidziane są na rok 2026.

Paryż. Zaprezentowano model samolotu wojskowego nowej generacji

W odsłonięciu modeli myśliwca nowej generacji oraz powietrznych lotniskowców brali udział szefowie firm Airbus i Dassault Aviation, a oglądali je m.in. francuski prezydent Emmanuel Macron i niemiecka minister obrony. To właśnie Niemcom i Francji jest w pierwszej kolejności oferowany "System walki powietrznej przyszłości". Porozumienie firm, do których dołączył też francuski Thales i koncern MBDA Systems, zostało dostarczone rządom Francji i Niemiec.

Program przewiduje opracowanie nowych technologii bojowych takich jak zaawansowane powłoki niewidoczne dla radarów, systemy bezzałogowe i systemy komunikacji pomiędzy wszystkimi elementami systemu. Na razie jednak firmy nie zdradzają szczegółów dotyczących programu.

Konkurencja dla F-35?

Z upublicznionych zdjęć można wnioskować, że myśliwiec nowej generacji będzie wykonany w technologii "stealth", czyli radarowej "niewidzialności" (która w praktyce oznacza, że samolot jest trudno wykrywalny przez radary, nie całkowicie niewidzialny"). Samolot cechuje się powierzchnią bez wystających elementów, które ułatwiają jego wykrycie. W tym względzie podobny jest do myśliwców 5. generacji, takich jak F-22 Raptor i F-35.

Kolejna faza programu ma trwać do 2021 roku i będzie to faza demonstracyjne. Prezentacja najnowszych technologii oraz pierwsze loty mają odbyć się zgodnie z planem w 2026 roku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (315)