Mocarstwo mówi dość. Rozpoczyna produkcję dronów szpiegowskich
Południowokoreańska agencja ds. zamówień zbrojeniowych (DAPA) przekazała, że Korea Południowa wystartowała z produkcją bezzałogowych statków powietrznych MUAV. Maszyny będą miały konkretny cel - poprawić możliwości wojskowego nadzoru nad Koreą Północną.
17.12.2024 | aktual.: 17.12.2024 18:02
DAPA ogłosiła, że maszyny wytwarzane przez Korean Air, największe południowokoreańskie linie lotnicze, będą przystosowane do działań w armii, marynarce wojennej oraz straży przybrzeżnej.
Nowe drony szpiegowskie Korei Południowej
Z ujawnionych informacji wynika, że te bezzałogowe maszyny cechują się długością ok. 13 metrów i wysokością 3 metrów. Są zdolne do latania na wysokości do 10-12 km i umożliwiają rejestrowanie obrazów wysokiej jakości z odległości ponad 100 km. Ich skrzydła mają rozpiętość 25 metrów.
Pierwsze tego typu jednostki, które będą składane w południowokoreańskich zakładach w Pusan, mają trafić do użytku w 2027 r. wzmacniając piątą najpotężniejszą armię świata, jaką według zestawienia Global Firepower dysponuje Korea Południowa.
W południowokoreańskich mediach coraz częściej pojawiają się komentarze sugerujące, że wobec rosnących napięć w regionie oraz gróźb ze strony Korei Północnej, władze w Seulu muszą rozbudować flotę dronów dla armii. W październiku doszło do podpisania umowy z polską Grupą WB dotyczącej dostaw blisko 200 dronów Warmate.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Korea Północna pręży muskuły
Podobne kroki podejmuje Korea Północna. Pod koniec listopada Kim Dzong Un ogłosił decyzję o rozpoczęciu masowej produkcji dronów kamikadze, które według jego oceny są obecnie kluczowym elementem strategii wojennej.
Wcześniej, w październiku, poruszany był temat znalezienia w stolicy Korei Północnej części drona bojowego pochodzącego rzekomo z Korei Południowej. Pojawiły się zarzuty przeciwko południowokoreańskiemu wojsku o użycie bezzałogowych statków powietrznych do działań infiltracyjnych i rozrzucania materiałów propagandowych w Pjongjangu. Południowokoreańskie Dowództwo Połączonych Szefów Sztabów stwierdziło w odpowiedzi na te oskarżenia, że nie zamierza podejmować działań w związku z jednostronnymi doniesieniami Korei Północnej, uznając je za niewarte uwagi.
Coraz częściej podkreśla się, że rosnącej roli dronów dowodzą wydarzenia na wojnie w Ukrainie, gdzie bezzałogowce różnych typów odgrywają bardzo duże znaczenie. Sprawdzają się tam również wspomniane drony Warmate wykorzystywane w roli amunicji krążącej.