Mięsożerne larwy komarów. Naukowiec wszystko nagrał

Mięsożerne larwy komarów. Naukowiec wszystko nagrał

Komar
Komar
Źródło zdjęć: © Inne | Emphyrio
Marcin Hołowacz
11.10.2022 16:02, aktualizacja: 12.10.2022 07:52

Larwy komarów nie przypominają swoich dorosłych odpowiedników, a jakby tego było mało, cechują się dość przerażającym zachowaniem. Robert Hancock to naukowiec, który dokładnie opisuje zwyczaje tych niewielkich owadów.

Larwa jest zdolna do błyskawicznego i bezwzględnego ataku na inne stworzenie. Robi to tak szybko, że nagrane musiało zostać pokazane w zwolnionym tempie. Komar w stadium larwalnym natychmiast wgryza się w drugą larwę.

Science News donosi, że Robert Hancock był zafascynowany komarami już w latach 80., gdy starał się opisywać ich zwyczaje związane z odżywianiem. Przykładowo, larwy Toxorhynchites dosłownie pożerają swoje rodzeństwo, ale równie ciekawe jest to, że dorosłe komary z tego gatunku nie żywią się krwią, ponieważ interesuje je nektar kwiatowy.

Ciekawe są również osobniki z grupy Psorophora, które zostały uwiecznione na specjalnie przygotowanym nagraniu. Widać na nim, jak larwa zdecydowana na atak po prostu wystrzeliwuje swoją głowę w kierunku ofiary i zaczyna ją zjadać. Dla larw z tego gatunku takie zachowanie jest normą, a ich dieta bazuje na innych komarach w stadium larwalnym.

Później ukazano odrobinę inną taktykę, należącą do larw Sabethes, które preferują sposób bazujący na wykorzystaniu tylnej części swojego ciała. Dzięki temu mogą błyskawicznie przystawić ofiarę do aparatu gębowego, a potem rozpocząć konsumpcję.

Marcin Hołowacz, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)