Co dobrego robią komary? Zaskakujące słowa ekspertki
Nikogo nie trzeba chyba przekonywać, że komary są uważane za jedne z najbardziej uprzykrzających życie owadów. Jak się jednak okazuje, nawet one mają bardzo ważną rolę w ekosystemie, o czym mówią najnowsze badania.
Komary są nie tylko irytujące, ale również niebezpieczne - wiele osobników przenosi groźne dla życia choroby, które co roku zabijają tysiące ludzi na całym świecie. Często się zastanawiamy, co dobrego mogą robić dla środowiska komary? Jednak María José Ruiz-López badająca je od dawna jest przekonana, że "komary odgrywają wiele ról w środowisku naturalnym".
Ekspertka zajmuje się badaniem roli komarów w rozprzestrzenianiu się Wirusa Zachodniego Nilu w ramach projektu naukowego finansowego przez Unię Europejską. Jednak jej wiedza w zakresie tych owadów jest znacznie szersza.
Ruiz-López podkreśla, że komary są przede wszystkimi zapylaczami, które w przeciwieństwie do większości innych gatunków, działają nocą. Warto wyjaśnić, że zarówno samce, jak i samice komarów żywią się nektarem roślin. Jednak nawet larwy komarów są pożyteczne - odfiltrowują z wód stojących mikroorganizmy, glony i detrytus, martwą materię organiczną.
Komary stanowią również pożywienie dla ryb, płazów, ptaków i pająków. Ruiz-López uważa, że "wyeliminowanie komarów z ekosystemu przyniesie poważniejsze konsekwencje, niż sobie wyobrażamy". Ekspertka zwraca również uwagę na to, że niszczenie środowiska naturalnego przez człowieka przyczynia się do tego, że owady zaczynają stanowić zagrożenie dla ludzi.
Jej badania nad przenoszeniem się Wirusa Zachodniego Nilu potwierdziły, że komary zaczynają "atakować" ludzi, gdy zaczyna brakować ich naturalnego pożywienia - ptaków, których środowisko jest zagrożone z powodu działań człowieka. Kiedy komary zaczynają szukać innego źródła pożywienia, dochodzi do przenoszenia zakażeń na ludzi.
"Zawsze na swoich wykładach mówię, że to jeden wielki system zdrowotny. Że nasze zdrowie nie jest czymś oddzielnym od zdrowia zwierząt i całego ekosystemu. W zdrowym ekosystemie istnieją komary, które oczyszczają wodę i którymi żywią się pająki. Ekosystem potrzebuje wszystkich tych elementów" - podkreśla badaczka.