Microsoft: rosyjscy hakerzy stworzyli fałszywe strony amerykańskiego Senatu

Microsoft: rosyjscy hakerzy stworzyli fałszywe strony amerykańskiego Senatu

Microsoft: rosyjscy hakerzy stworzyli fałszywe strony amerykańskiego Senatu
Źródło zdjęć: © WP.PL
Adam Bednarek
21.08.2018 11:17, aktualizacja: 21.08.2018 12:51

Microsoft wykrył szkodliwą działalność rosyjskich hakerów. Zagrożeni byli amerykańscy politycy, szczególnie ci o konserwatywnych poglądach.

Rosyjscy hakerzy, mający powiązania z tamtejszym rządem, podrobili nie tylko strony amerykańskiego Senatu. Udało im się również stworzyć fałszywe wersję witryn dwóch amerykańskich organizacji konserwatywnych: Instytutu Hudsona i Międzynarodowego Instytutu Republikańskiego. We władzach tej drugiej organizacji zasiada Mitt Romney, znany przeciwnik i krytyk Rosji.

Cel hakerów był prosty: monitorowanie aktywności w sieci ofiary oraz kradzież danych. Według Microsoftu, misja nie zakończyła się powodzeniem, bowiem nikogo nie udało się skłonić do wejścia na fałszywe strony.

Microsoft dodał również, że rosyjskim hakerom zależało także na "zakłóceniu demokracji".

Nieważne, czy cyberprzestępcy chcą przejąć konto facebookowe Kowalskiego lub ukraść jego oszczędności, czy może zakłócić działania demokratyczne w Stanach Zjednoczonych - metody zawsze są podobne. Wyłudzenie danych za pomocą fałszywej witryny to jeden z najczęstszych pomysłów. Spośród wszystkich przeanalizowanych przez firmę F-Secure próbek spamu 31 proc. zawierało adresy URL prowadzące do witryn ze szkodliwymi treściami, a 23 proc. to wiadomości ze złośliwymi załącznikami. Dlatego warto dokładnie sprawdzać, na jakich stronach się znajdujemy i czy na pewno powinniśmy wpisywać na nich hasło.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)