Microsoft przekazał pakiet edukacyjny do ponad 14 000 polskich szkół

Microsoft przekazał pakiet edukacyjny do ponad 14 000 polskich szkół
Źródło zdjęć: © Microsoft

13.11.2009 12:04

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Microsoft rozesłał do ponad 14 000 szkół podstawowych w Polsce oryginalne pakiety dydaktyczne z zakresu bezpieczeństwa internetowego dzieci. Jest to element zawartego we wrześniu porozumienia pomiędzy firmą Microsoft a Ministerstwem Edukacji Narodowej,
w ramach programu „Partnerstwo dla Przyszłości”. Materiały edukacyjne „3…2…1…Internet!”, które nauczyciele mogą wykorzystywać podczas lekcji, zostały wspólnie opracowane przez Microsoft i Fundację Dzieci Niczyje, we współpracy z Fundacją „Kierowca Bezpieczny”. Ambasadorem programu został Krzysztof Hołowczyc, znany kierowca rajdowy.

„Kształcenie w uczniach właściwych nawyków bezpiecznego korzystania z Sieci jest bardzo ważnym elementem ich edukacji. Materiały edukacyjne „3…2…1…Internet!”. powstały z myślą o udostępnieniu szkołom skutecznego, i jednocześnie atrakcyjnego narzędzia wspierającego nauczycieli w ich pracy z uczniami. Mamy nadzieję, że okażą się one pomocne w pracy dydaktycznej, a dzieciom dostarczą zarówno przyjemności, jak i rzetelnej podstawy do bezpiecznego korzystania z zasobów internetowych w procesie kształcenia” – powiedział Marek Kosycarz, dyrektor ds. Odpowiedzialności Społecznej w polskim oddziale Microsoft.

W partnerstwie z Fundacją Dzieci Niczyje oraz Fundacją „Kierowca Bezpieczny”, Microsoft przygotował program bezpieczeństwa internetowego dzieci „3…2…1…. Internet!”. Dzięki szkoleniom przygotowanym w ramach kampanii, nawet w słabo zinformatyzowanych szkołach podstawowych można przeprowadzić zajęcia z bezpieczeństwa w Sieci. Wystarczy komputer lub odtwarzacz DVD podłączony do telewizora. Na omówienie z uczniami klas IV-VI pięciu ryzykownych zachowań w Sieci potrzeba najwyżej dwóch godzin lekcyjnych. Nauczycielowi do poprowadzenia zajęć wystarczy podstawowa znajomość Internetu i prezentacja multimedialna z Krzysztofem Hołowczycem. Microsoft oraz Fundacja Dzieci Niczyje, we współpracy z Centrum Medycznym Pomocy Psychologiczno - Pedagogicznej (CMPPP) rozesłały do ponad 14 000 polskich szkół podstawowych materiały szkoleniowe „3...2...1...Internet!”. Pakiety dydaktyczne można także bezpłatnie pobrać ze stron: www.321Internet.pl, www.partnerstwodlaprzyszlosci.edu.pl oraz www.dzieckowsieci.pl. Aspiracją partnerów
kampanii „3...2...1...Internet!” jest przeszkolenie i nauczenie jak największej liczby dzieci właściwych nawyków bezpiecznego korzystania z Sieci.

„Inicjatywy takie jak ta są niezwykle cenną pomocą w codziennej pracy nauczyciela. Internet, z jednej strony jest źródłem informacji i wielu korzyści, ale jednocześnie może być też źródłem zagrożeń, zwłaszcza dla najmłodszych użytkowników Sieci. W szkole uczymy jak dzieci powinny posługiwać się internetem, tak by korzystać z niego bezpiecznie i efektywnie”. – powiedziała Dorota Porzezińska, nauczyciel informatyki w Szkole Podstawowej 11 w Warszawie.

Dodatkowo Microsoft wraz z partnerami kampanii, ogłosił dwa konkursy dla nauczycieli. Pierwszy na najbardziej innowacyjny program zajęć z użyciem materiałów edukacyjnych „3...2..1...Internet!”. Szczegóły tego konkursu znajdują się na stronie: http://www.partnerstwodlaprzyszlosci.edu.pl/bezpieczenstwo/default.aspx

Drugi konkurs, który ruszy w grudniu polega na tym, że nauczyciele korzystający z materiałów „3...2...1...Internet!”. mogą raportować na stronie Fundacji Dzieci Niczyje www.dzieckowsieci.pl liczbę przeszkolonych na lekcjach uczniów. Nagrodzona zostanie szkoła, która przeszkoli najwięcej swoich podopiecznych w stosunku do całkowitej liczby uczniów (wynik procentowy).

Program „3...2...1...Internet!” jest jednym z działań w ramach inicjatywy Microsoft „Partnerstwo dla Przyszłości”, który dedykowany jest polskiej edukacji i wspiera wszelkie innowacyjne inicjatywy przeciwdziałające zjawisku „wykluczenia cyfrowego” młodego pokolenia. „Partnerstwo dla Przyszłości” ma na celu ułatwienie szkołom dostępu do legalnego i nowoczesnego oprogramownia systemowego i biurowego, a przede wszystkim szeroko rozumiane wspomaganie stosowania nowoczesnych technologii teleinformacyjnych w procesie nauczania przez nauczycieli i ich podopiecznych. Więcej informacji na temat programu można znaleźć na portalu www.partnerstwodlaprzyszlosci.edu.pl.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (5)
Zobacz także