Microsoft przekazał pakiet edukacyjny do ponad 14 000 polskich szkół

Microsoft przekazał pakiet edukacyjny do ponad 14 000 polskich szkół

Microsoft przekazał pakiet edukacyjny do ponad 14 000 polskich szkół
Źródło zdjęć: © Microsoft
13.11.2009 12:04

Microsoft rozesłał do ponad 14 000 szkół podstawowych w Polsce oryginalne pakiety dydaktyczne z zakresu bezpieczeństwa internetowego dzieci. Jest to element zawartego we wrześniu porozumienia pomiędzy firmą Microsoft a Ministerstwem Edukacji Narodowej,
w ramach programu „Partnerstwo dla Przyszłości”. Materiały edukacyjne „3…2…1…Internet!”, które nauczyciele mogą wykorzystywać podczas lekcji, zostały wspólnie opracowane przez Microsoft i Fundację Dzieci Niczyje, we współpracy z Fundacją „Kierowca Bezpieczny”. Ambasadorem programu został Krzysztof Hołowczyc, znany kierowca rajdowy.

„Kształcenie w uczniach właściwych nawyków bezpiecznego korzystania z Sieci jest bardzo ważnym elementem ich edukacji. Materiały edukacyjne „3…2…1…Internet!”. powstały z myślą o udostępnieniu szkołom skutecznego, i jednocześnie atrakcyjnego narzędzia wspierającego nauczycieli w ich pracy z uczniami. Mamy nadzieję, że okażą się one pomocne w pracy dydaktycznej, a dzieciom dostarczą zarówno przyjemności, jak i rzetelnej podstawy do bezpiecznego korzystania z zasobów internetowych w procesie kształcenia” – powiedział Marek Kosycarz, dyrektor ds. Odpowiedzialności Społecznej w polskim oddziale Microsoft.

W partnerstwie z Fundacją Dzieci Niczyje oraz Fundacją „Kierowca Bezpieczny”, Microsoft przygotował program bezpieczeństwa internetowego dzieci „3…2…1…. Internet!”. Dzięki szkoleniom przygotowanym w ramach kampanii, nawet w słabo zinformatyzowanych szkołach podstawowych można przeprowadzić zajęcia z bezpieczeństwa w Sieci. Wystarczy komputer lub odtwarzacz DVD podłączony do telewizora. Na omówienie z uczniami klas IV-VI pięciu ryzykownych zachowań w Sieci potrzeba najwyżej dwóch godzin lekcyjnych. Nauczycielowi do poprowadzenia zajęć wystarczy podstawowa znajomość Internetu i prezentacja multimedialna z Krzysztofem Hołowczycem. Microsoft oraz Fundacja Dzieci Niczyje, we współpracy z Centrum Medycznym Pomocy Psychologiczno - Pedagogicznej (CMPPP) rozesłały do ponad 14 000 polskich szkół podstawowych materiały szkoleniowe „3...2...1...Internet!”. Pakiety dydaktyczne można także bezpłatnie pobrać ze stron: www.321Internet.pl, www.partnerstwodlaprzyszlosci.edu.pl oraz www.dzieckowsieci.pl. Aspiracją partnerów
kampanii „3...2...1...Internet!” jest przeszkolenie i nauczenie jak największej liczby dzieci właściwych nawyków bezpiecznego korzystania z Sieci.

„Inicjatywy takie jak ta są niezwykle cenną pomocą w codziennej pracy nauczyciela. Internet, z jednej strony jest źródłem informacji i wielu korzyści, ale jednocześnie może być też źródłem zagrożeń, zwłaszcza dla najmłodszych użytkowników Sieci. W szkole uczymy jak dzieci powinny posługiwać się internetem, tak by korzystać z niego bezpiecznie i efektywnie”. – powiedziała Dorota Porzezińska, nauczyciel informatyki w Szkole Podstawowej 11 w Warszawie.

Dodatkowo Microsoft wraz z partnerami kampanii, ogłosił dwa konkursy dla nauczycieli. Pierwszy na najbardziej innowacyjny program zajęć z użyciem materiałów edukacyjnych „3...2..1...Internet!”. Szczegóły tego konkursu znajdują się na stronie: http://www.partnerstwodlaprzyszlosci.edu.pl/bezpieczenstwo/default.aspx

Drugi konkurs, który ruszy w grudniu polega na tym, że nauczyciele korzystający z materiałów „3...2...1...Internet!”. mogą raportować na stronie Fundacji Dzieci Niczyje www.dzieckowsieci.pl liczbę przeszkolonych na lekcjach uczniów. Nagrodzona zostanie szkoła, która przeszkoli najwięcej swoich podopiecznych w stosunku do całkowitej liczby uczniów (wynik procentowy).

Program „3...2...1...Internet!” jest jednym z działań w ramach inicjatywy Microsoft „Partnerstwo dla Przyszłości”, który dedykowany jest polskiej edukacji i wspiera wszelkie innowacyjne inicjatywy przeciwdziałające zjawisku „wykluczenia cyfrowego” młodego pokolenia. „Partnerstwo dla Przyszłości” ma na celu ułatwienie szkołom dostępu do legalnego i nowoczesnego oprogramownia systemowego i biurowego, a przede wszystkim szeroko rozumiane wspomaganie stosowania nowoczesnych technologii teleinformacyjnych w procesie nauczania przez nauczycieli i ich podopiecznych. Więcej informacji na temat programu można znaleźć na portalu www.partnerstwodlaprzyszlosci.edu.pl.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)