Microsoft Office w komórkach Nokii

Microsoft Office w komórkach Nokii
Źródło zdjęć: © Microsoft

13.08.2009 10:00, aktual.: 13.08.2009 16:22

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Microsoft i Nokia ogłosiły zawarcie porozumienia, zgodnie z którym na telefony fińskiej spółki powstanie wersja pakietu aplikacji biurowych - Microsoft Office Mobile. Word czy Outlook dla pracujących pod kontrolą systemu Symbian nokii to dopiero początek - wkrótce dołączyć ma do nich inne oprogramowanie Microsoftu

W pierwszej kolejności Microsoft Office Mobile trafi do urządzeń Nokia Eseries, przeznaczonych głównie dla klienta biznesowego. Dostępność pakietu może zostać również rozszerzona na inne modele aparatów. Pierwszym programem, z którego będą mogli korzystać użytkownicy Nokii, będzie natomiast Microsoft Office Communicator. Jego udostępnienie nastąpić ma w 201. r.

Obraz
© (fot. Microsoft)

Zawarcie porozumienia ogłosili Stephen Elop (Microsoft Business Division President) oraz Kai Oistamo ( wiceprezes zarządzający, dział urządzeń w Nokii). Umowa wcale nie oznacza, że Microsoft uzna Symbiana za system dominujący w urządzeniach mobilnych lub że Nokia zacznie oferować komórki z Windows Mobile. Obaj panowie złożyli co do tego wyraźne deklaracje.

Microsoft produkuje system dla urządzeń mobilnych, Windows Mobile, podczas gdy w większości urządzeń Nokii spotkać można platformę operacyjną Symbian. Zawarte właśnie porozumienie zbliży nieco dotychczasowych rywali i może pomóc spółkom w rywalizacji z ich rynkowymi konkurentami - Apple, Google i Research In Morion (producent BlackBerry). Wydaje się, że głównym celem umowy jest ostatnia z wymienionych firm. Produkt Apple - iPhone - pozostaje bowiem rynkowym hitem w segmencie konsumenckim, podczas gdy terminale RIM cieszą się niesłabnącą popularnością w biznesie.

Office jest, obok Windows, głównym źródłem przychodów Microsoftu na rynku konsumenckim. Firma odczuwa jednak coraz silniejszą konkurencję ze strony producentów rozwiązań alternatywnych, np. webowych aplikacji biurowych czy pakietów udostępnianych na licencji open source.

Aby zwalczyć ten trend Microsoft opracowuje sieciowe wydania programów Word, Excel, PowerPoint i OneNote, zebrane razem w pakiecie Office Web Apps. Z oprogramowania będzie można korzystać za pośrednictwem przeglądarki internetowej (tak jak z np. z Dokumentów Google) - ale jak się okazuje, nie z każdej. Office Web Apps nie obsłuży m.in. Chrome'a i Opery. Techniczna wersja zestawu ma zostać zaprezentowana jeszcze w tym miesiącu. Udostępnienie pełnej wersji (być może w domenie Office.com) ma zbiec się w czasie z premierą pełnego wydania Office'a, 2010, wiosną przyszłego roku.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (23)