Microsoft nie chce ratować Windows XP

Microsoft nie chce ratować Windows XP
Źródło zdjęć: © WP.PL

08.02.2008 13:00, aktual.: 09.02.2008 13:32

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Windows XP musi zniknąć z rynku, aby zrobić miejsce Viście. Na nic zdają się dziesiątki tysięcy podpisów złożonych pod internetową petycją "Save XP".

Z końcem czerwca br. koncern z Redmond chce wstrzymać sprzedaż systemu operacyjnego Windows XP. W odpowiedzi na decyzję Microsoftu serwis InfoWorld zainicjował akcję o nazwie "Save XP" - http://weblog.infoworld.com/save-xp/, udostępniając internetową petycję dla użytkowników, domagających się od koncernu kontynuacji sprzedaży Windows XP. Do chwili obecnej podpisało ją ok. 80 tys. internautów.

W Polsce ( na podstawie danych gromadzonych przez Ranking.pl - http://www.ranking.pl ) z Windows XP korzysta aż 90 % internautów, zaś z Visty - ok. 5,5 %, choć odsetek ten powoli wzrasta. Z chwilą wycofania XP ze sprzedaży dla użytkowników końcowych jedyną opcją do wyboru stanie się Vista. Wiele osób jest z tego faktu niezadowolonych, wciąż podając w wątpliwość walory nowych "okien".

Windows XP - jaki był, taki był, ale był

Rzecznik amerykańskiego oddziału koncernu, w komentarzu udzielonym dziennikarzom australijskiego Computerworlda tak odniósł się do inicjatywy InfoWorlda: _ Jesteśmy tego _ [istnienia petycji - redakcja] _ świadomi, ale przede wszystkim wsłuchujemy się w opinie od naszych partnerów i klientów. _ Dlatego też początkowo przedłużono dostępność XP, ale z tego samego powodu system ów ma być sukcesywnie wycofywany z rynku.

Przedstawiciel koncernu zapewnia, że po 30 czerwca Windows nie zniknie całkowicie z rynku - _ Microsoft rozumie, że niektóre segmenty rynkowe, takie jak małe firmy i użytkownicy z państw rozwijających się potrzebują nieco więcej czasu na aktualizację systemu do Visty. _ Dlatego też wersje OEM Windows XP będą nadal oferowane przedsiębiorstwom, a producenci komputerów będą mogli prowadzić sprzedaż pecetów z preinstalowanym systemem do stycznia 2009 r. W krajach, gdzie oferowana jest wersja systemu dla początkujących ( Starter Edition ), termin usunięcia XP z oferty ustalono na 30 stycznia 2010 r.

Rzecznik firmy przekonuje, że popularyzacja Visty następuje pomyślnie ( na świecie sprzedanych zostało już ponad 100 milionów kopii systemu ). Tyle że, niektórzy producenci komputerów ( m.in. Dell, HP, Lenovo, Fujitsu i NEC ) umożliwiają swoim klientom możliwość usunięcia preinstalowanych kopii Visty i zainstalowanie jej poprzednika. Wiele osób wstrzymuje się z zakupem Visty do chwili upublicznienia pełnej wersji pierwszego Service Packa dla tego systemu. A ma to nastąpić już niebawem, zwłaszcza, że pod koniec stycznia pojawił się Windows Vista Service Pack 1 RC Refresh 2 - http://www.pcworld.pl/news/137996.html.

Wyższe wymagania sprzętowe Visty stawiają też pod znakiem zapytania przydatność systemu w edukacji i administracji ( gdzie komputery nie są tak nowoczesne, jak w firmach, o użytkownikach końcowych nie wspominając ). W najnowszym raporcie Brytyjskiej Agencji Komunikacji Edukacyjnej i Technologii ( BECTA ) odradza się brytyjskim szkołom przesiadanie się na Vistę.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)