Microsoft: Linux realną konkurencją dla Windows

Microsoft: Linux realną konkurencją dla Windows

Microsoft: Linux realną konkurencją dla Windows
Źródło zdjęć: © Microsoft
05.08.2009 15:00, aktualizacja: 17.06.2010 13:42

W raporcie sporządzonym dla amerykańskiej komisji papierów wartościowych i giełd na koniec roku finansowego (w Microsofcie - 30 czerwca) koncern określił firmy Canonical i Red Hat mianem swoich konkurentów w zakresie systemów operacyjnych dla klientów indywidualnych

Linux z powodzeniem konkuruje z systemami Windows w segmencie serwerów. Do tej pory jednak żadna z jego dystrybucji nie zdołała poważnie zagrozić pozycji Windows na komputerach PC. Sytuacja ta zaczęła się zmieniać wraz z pojawianiem się na rynku netbooków i to zmieniać się na tyle, że gigant z Redmond zwrócił na to uwagę.

Obraz
© (fot. IDG)

Canonical i Red Hat zostały wymienione w raporcie Form 10-K jako konkurenci Microsoftu obok firmy Apple, producenta cenionego systemu Mac OS X. Po raz pierwszy Microsoft przyznał oficjalnie, że Linux także może stanowić alternatywę dla "okien" na rynku komputerów osobistych.

Rob Helm, przedstawiciel Redmond, przyznaje, że netbooki stworzyły świetne możliwości do rozwoju innych niż Windows OS-ów. Dystrybucje Linuksa takie jak Red Hat Linux czy Ubuntu mają niższe wymagania sprzętowe niż np. Windows Vista i dlatego mogą z powodzeniem być instalowane na maszynach o niższej wydajności. Rezygnacja producentów z kosztownych komponentów i oprogramowania oznacza z kolei niższą cenę dla klienta końcowego.

Popularność netbooków wciąż rośnie - jak pokazują badania, ta klasa urządzeń trochę hamuje spadki rynku PC. Ponieważ są to jednak maszyny nieco za słabe na Windows Vista czy Windows 7, Microsoftowi niezbyt zależy na utrzymaniu tego trendu. Firma chętniej widziała by popularyzację tanich laptopów o bardziej zaawansowanych konfiguracjach, tj. takich które uzasadniają potrzebę kupna Windows zamiast korzystania z darmowej alternatywy.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)