Serduszko WOŚP poleci w kosmos z Polakiem. I wróci do zwycięzcy licytacji
Sławosz Uznański na pierwszą polską misj ę kosmiczną Ignis zabierze złote serduszko WOŚP, które następnie zostanie zlicytowane na rzecz celu 33. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Start zaplanowany jest na wiosnę 2025 r.
Jerzy Owsiak, szef Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, przekazał Sławoszowi Uznańskiemu z Europejskiej Agencji Kosmicznej serduszko WOŚP, wykonane całe ze złota. Polski astronauta zabierze je w kosmiczną podróż w 2025 r.
Jedno ze stu złotych serduszek WOŚP poleci w kosmos
Szef fundacji WOŚP Jerzy Owsiak przypomniał o długiej tradycji licytowania tych serduszek - co roku przygotowywanych jest 100 takich symboli, przy czym zawsze numer 13 zostaje w fundacji. Tym razem numer 1 ze specjalnym napisem "Ale kosmos" poleci w daleką podróż. Każde takie serduszko waży zaledwie 4,5 g złota.
- To serduszko będzie w kosmosie i po powrocie [misji - red.] wróci też do osoby, która ją wylicytuje podczas finału, 26 stycznia 2025 roku - przekazał Jurek Owsiak, podczas konferencji prasowej, na której przekazał astronaucie zapewne jeden z najcenniejszych skarbów, które trafią na charytatywne aukcje WOŚP. Tegoroczny 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy będzie poświęcony wspieraniu onkologii i hematologii dziecięcej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Polska misja wystartuje na wiosnę 2025
Sławosz Uznański, polski astronauta, mówił o zbliżającej się misji na Międzynarodową Stację Kosmiczną jako o wyjątkowej okazji dla całej polskiej nauki. - Po raz pierwszy będziemy mieli taką okazję, żeby znaleźć się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i to nie tylko ja jako astronauta, ale również polskie firmy, polskie przedsiębiorstwa, polska nauka, polskie instytuty naukowe - mówił Uznański.
Jak pisaliśmy, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej ogłosił, że pierwsza polska misja Ignis odbędzie się wiosną 2025 r., ale nie wcześniej niż w kwietniu. Lot zostanie zorganizowany przez Europejską Agencję Kosmiczną, a umożliwi go Polsce amerykańska firma Axiom Space.
Misja ESA ma na celu 14-dniowy pobyt astronautów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). W skład załogi wejdą Peggy Whitson z USA jako dowódca, Shubhanshu Shukla z Indii, Tibor Kapu z Węgier oraz Sławosz Uznański z Polski. Astronauci polecą na pokładzie kapsuły Crew Dragon, którą wyniesie w kosmos rakieta Falcon 9, a start odbędzie się z Centrum Kosmicznego im. Johna F. Kennedy’ego na Florydzie. W trakcie misji przeprowadzonych zostanie 13 polskich eksperymentów.
Amanda Grzmiel, dziennikarka Wirtualnej Polski