Microsoft łata dziury w procesorach. Niektórzy na tym ucierpią

Złe wieści dla większości z użytkowników komputerów. Microsoft wypuścił przygotowaną łatkę, której celem jest zabezpieczenie groźnej furtki w procesorach od Intela i AMD. I choć dzięki temu nasze dane będą bezpieczniejsze, to ucierpi na tym wydajność urządzeń.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Domyślny opis zdjęcia na stronę główną
Domyślny opis zdjęcia na stronę główną (Wikimedia Commons CC BY, Fot: Ryan Hyde)
WP

O sprawie Meltdown i Spectre pisaliśmy już wcześniej. To dwie wykryte podatności w procesorach wspomnianych wyżej firm. Hakerzy mogą je wykorzystać, by wejść do naszego systemu operacyjnego i wykraść wrażliwe dane, takie jak hasła, loginy i pliki.

WP

Po wykryciu tych luk Microsoft zapewnił, że przygotuje odpowiednią aktualizację, odbędzie się to jednak kosztem wydajności procesorów. Duży problem mają właściciele maszyn z procesorami AMD Athlon i Sempron. Problem z instalacją łatki okazały się na tyle poważne, że firma z Redmont chwilowo wstrzymała się z ich wprowadzaniem.

Urządzeń trzeba pilnować, inaczej staną się łatwym celem dla cybeprzestępców

WP

Nie lepiej wygląda sytuacja dla komputerów z procesorami Intela. Te, w których działa model Haswell, mogą spodziewać się nawet kilkunastu procent w spadku wydajności. To dotyczy tylko urządzeń z Windows 10 – w wersjach 7 i 8 spadki są jeszcze bardziej dotkliwe. W lepszej sytuacji znajdą się właściciele maszyn z modelem Skylake – tutaj spadki wydajności wyniosą tylko kilka procent.

Choć cała sytuacja jest, delikatnie mówiąc, niewesoła, tak większość z nas nie odczuje aż tak bardzo jej skutków. Po prostu większość codziennych procesów, z których korzystamy, jest bowiem obsługiwana przez karty graficzne.
Ci, którzy nie mają ochoty na aktualizowanie systemu, mamy złe wieści: łatka jest w zasadzie obowiązkowa. Jej brak może bowiem skutkować w zablokowaniu kolejnych aktualizacji. Nie mówiąc o wystawieniu się jako łatwy cel dla hakerów.

Polub WP Tech
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP