Microsoft: Jesteśmy zadowoleni z decyzji Komisji Europejskiej

Komisja Europejska zaakceptowała przedstawione przez Microsoft Corporation propozycje działań rozwiązujących spory związane z prawem konkurencji w Europie. W wydanym oświadczeniu firma podkreśla, że jest zadowolona z decyzji KE i zamierza nadal prowadzić
z nią dialog, dzięki któremu umocni pozycję lidera branży w dziedzinie zgodności operacyjnej oferowanych rozwiązań.

Microsoft: Jesteśmy zadowoleni z decyzji Komisji Europejskiej

21.12.2009 13:26

„Podjęta decyzja kończy wieloletni okres badań Komisji Europejskiej nad konkurencją w dziedzinie oprogramowania komputerowego. Zaaprobowane rozwiązania odzwierciedlają opinie licznych przedstawicieli branży na temat konkurencji między przeglądarkami internetowymi oraz zgodności operacyjnej między produktami firmy Microsoft i jej konkurentów. Jest to dla nas ważny dzień i duży krok do przodu. Cieszymy się, że pomożemy zbudować nowy fundament dla przyszłości Europy,”. – powiedział Brad Smith, wiceprezes i radca prawny Microsoft Corporation.

Propozycje przedstawione przez Microsoft dotyczyły kwestii przeglądarek internetowych oraz zgodności operacyjnej produktów Microsoft z rozwiązaniami innych firm.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

Działania podjęte w sprawie przeglądarek internetowych obejmują dołączenie programu Internet Explorer do systemu Windows w krajach europejskich –. regionie znanym jako Europejski Obszar Gospodarczy, który składa się z 30 państw. Zgodnie z porozumieniem Microsoft zobowiązuje się, że producenci i użytkownicy komputerów PC będą nadal mogli instalować jakąkolwiek przeglądarkę w systemie Windows, wybierać dowolną przeglądarkę jako domyślną w nowych komputerach oraz włączać i wyłączać dostęp do programu Internet Explorer. Ponadto Microsoft przedstawi ekran „wyboru przeglądarki” użytkownikom Windows, którzy wykorzystują program Internet Explorer jako przeglądarkę domyślną. Ekran będzie prezentował listę przeglądarek, ułatwiając użytkownikom zainstalowanie którejkolwiek z nich. Pojawi się on zarówno w nowo zakupionych komputerach, jak i w tych europejskich komputerach z zainstalowanym systemem Windows XP, Windows Vista lub Windows 7, w których program Internet Explorer jest ustawiony jako przeglądarka domyślna.

Drugim punktem jest „publiczne przedsięwzięcie”. w sprawie zgodności operacyjnej produktów firmy Microsoft – sposobu, w jaki produkty Microsoft o dużym udziale rynkowym współpracują z technologiami innych firm. Dotyczy to istotnej grupy produktów Microsoft takich jak m.in. Windows, Windows Server, Office, Exchange i SharePoint.

„Uważamy, że jest to najpoważniejsze zaangażowanie w promocję zgodności operacyjnej w historii branży komputerowej. W ramach tego przedsięwzięcia Microsoft zagwarantuje, że wszyscy twórcy oprogramowania, w tym członkowie społeczności open source, będą mieli dostęp do dokumentacji technicznej, która pomoże im budować rozwiązania dobrze współpracujące z produktami Microsoftu,” –. powiedział Brad Smith.

Ponadto Microsoft będzie też wspierał niektóre standardy branżowe w swoich produktach i wyczerpująco udokumentuje, jak są one obsługiwane. Microsoft udostępni prawnie wiążące gwarancje, które będą oferowane firmom trzecim. Zaproponowane przez Microsoft działania na rzecz zgodności operacyjnej odzwierciedlają zasady nakreślone przez Komisję Europejską w przemówieniu, które Komisarz Neelie Kroes wygłosiła w czerwcu 200. roku. Powiedziała wówczas, że firmy oferujące produkty o dużym udziale rynkowym powinny być zobowiązane do (i) ujawnienia specyfikacji technicznej w celu zagwarantowania zgodności operacyjnej; (ii) zadbania o to, aby konkurenci mieli dostęp do kompletnych i szczegółowych informacji, a w przeciwnym razie zrekompensowania ich braku; (iii) udostępnienia specyfikacji technicznej w uczciwej cenie, zgodnie z faktyczną wartością ujawnionej technologii.

„Wkraczamy na ścieżkę, która będzie wymagała istotnych zmian w Microsofcie. Pomimo to wierzymy, że są to ważne kroki, które rozwiązują sporne kwestie w zakresie prawa konkurencji,” – dodał Brad Smith.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)