Microsoft i UE coraz bliżej porozumienia dotyczącego Internet Explorera

Microsoft i UE coraz bliżej porozumienia dotyczącego Internet Explorera
Źródło zdjęć: © heise-online.pl

04.12.2009 15:41, aktual.: 04.12.2009 15:59

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jak wynika z relacji prasowych Komisja Europejska i amerykański koncern software’owy Microsoft zbliżają się do porozumienia w postępowaniu antymonopolowym o wiązanie Internet Explorera z systemem operacyjny Windows.

Jak wynika z relacji prasowych Komisja Europejska i amerykański koncern software'owy Microsoft zbliżają się do porozumienia w postępowaniu antymonopolowym o wiązanie Internet Explorera z systemem operacyjny Windows.

Microsoft obiecał, że wprowadzi zmiany w swoim oknie wyboru alternatywnych przeglądarek internetowych, o które wnioskował norweski producent Opery - twierdzi agencja informacji finansowej Bloomberg powołująca się na osoby zaangażowane w rozmowy. W ten sposób spór może zostać zakończony do 1. grudnia.

Obraz
© Na tę propozycje Microsoftu uskarżała się Opera (fot. heise-online.pl)

Postępowanie antymonopolowe zostało wszczęte po skardze ze strony producenta przeglądarki Opera. Komisja Europejska domagała się, aby w systemie Windows był większy wybór alternatywnych przeglądarek. Na początku października Komisja zaakceptowała propozycję Microsoftu, aby użytkownikom Windows w momencie instalacji nowego systemu w Internet Explorerze wyświetlane było okno wyboru, w którym klikając na dowolnie wybrany symbol programu mogliby oni wybrać i zainstalować alternatywną przeglądarkę internetową. Konkurenci Microsoftu byli jednak niezadowoleni z formy okna, w tym np. z kolejności prezentowanych programów.

Aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom Opery, Microsoft postanowił, że pięć przeglądarek proponowanych do instalacji będzie się pojawiać w oknie wyboru w liście uporządkowanej w sposób losowy. Firma z Redmond zaproponowała wcześniej, aby sortować przeglądarki alfabetycznie według nazwy firmy od lewej do prawej. W takim układzie na pierwszym miejscu po lewej stronie znalazłaby się przeglądarka Safari firmy Apple, a Internet Explorer Microsoftu pojawiłby się pomiędzy Chrome'em (Google)
i Firefoksem (Mozilla). Miejsce Opery przypadało na skraju prawej strony okna.

Opera narzekała również na to, że okno wyboru przeglądarki jest wyświetlane za pomocą Internet Explorera. Według "The Wall Street Journal" również i w tej kwestii Microsoft ma rozwiązanie; koncern zapowiada usunięcie wszelkich znaków towarowych, które mogłyby sprawiać wrażenie, że Internet Explorer jest standardową i zalecaną przeglądarką internetową. Propozycje firmy spotkały się w przychylnym przyjęciem po stronie Komisji, teraz jeszcze te plany muszą zostać zatwierdzone przez kraje członkowskie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (2)
Zobacz także