Miały strzelać do Rosjan. Utknęły pod Lwowem
Jak podaje Bulgarian Military, włoskie kołowe niszczyciele czołgów B1 Centauro, które w tajemnicy dostarczono do Ukrainy, nie strzelają do Rosjan, ponieważ utknęły w magazynie pod Lwowem. Problemem okazuje się jednak nie stan techniczny sprzętu, ale przedłużające się szkolenie ukraińskich żołnierzy, którzy do tej pory nie mieli do czynienia z takimi wozami.
B1 Centauro zostały dostrzeżone w Ukrainie dopiero w lutym bieżącego roku, ale nie w trakcie walk na froncie, a podczas transportu na lawetach. Włoski rząd nie ogłaszał wcześniej planów ich przekazania Ukrainie. To nie pierwsza taka sytuacja, ponieważ już wcześniej kraj ten utrzymywał w tajemnicy transfery broni do Ukrainy, m.in. samobieżnych haubic M109L czy transporterów opancerzonych Puma 6x6.
B1 Centauro w magazynie zamiast na froncie
W przypadku B1 Centauro problemem okazuje się jednak przedłużające się szkolenie ukraińskich załóg. W efekcie sprzęt o interesujących parametrach i możliwościach przetrzymywany jest w magazynie pod Lwowem.
"Opóźnienie podkreśla wyzwania logistyczne i szkoleniowe, które mogą wpłynąć na zdolność Ukrainy do rozmieszczenia tych zaawansowanych pojazdów w trwających operacjach bojowych. Podczas gdy wysoce mobilne, silnie uzbrojone B1 Centauro dają nadzieje na zwiększenie elastyczności taktycznej Ukrainy, ich nieobecność na polu bitwy uwypukla szersze przeszkody w integracji sprzętu dostarczanego przez Zachód z ukraińskimi siłami zbrojnymi" - pisze w swojej analizie Bulgarian Military.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tydzień z Huawei Watch Fit 4 oraz Watch Fit 4 Pro
Duża siła ognia i mobilność w jednym
B1 Centauro to sprzęt wyprodukowany przez firmę IVECO – Oto Melara, kołowy niszczyciel czołgów z napędem 8x8 i silnikiem o mocy 520 KM. Pomimo masy ok. 25 t jest w stanie osiągać prędkość ponad 100 km/h.
Włosi zdecydowali się na tę konstrukcję szukając szybkiej platformy o dużej sile ognia, która będzie służyła w jednostkach szybkiego reagowania jako lżejsza i bardziej zwrotna alternatywa dla gąsienicowych czołgów podstawowych.
Zastosowali tu wieżę z armatą kal. 105 mm (o długości 52 kalibrów), w której można wykorzystać pociski przeciwpancerne lub odłamkowo-burzące. Uzbrojenie dodatkowe stanowią karabiny maszynowe kal. 7,62 mm i wyrzutnia granatów dymnych. B1 Centauro jest też wyposażony w system kierowania ogniem TURMS (ang. Tank Universal Reconfigurable Modular System) apożyczony z czołgu Ariete
"Na tle innych platform kołowych B1 Centauro wyróżnia się równowagą między siłą ognia a zwrotnością. Francuski AMX-10RC dostarczony Ukrainie jest uzbrojony w działo kal. 105 mm, ale przy masie 15 ton jest lżejszy i przeznaczony bardziej do rozpoznania niż bezpośredniej walki, często pełniąc w ukraińskich operacjach jedynie funkcję mobilnej artylerii" - dodaje Bulgarian Military.