Upiorne chmury, które widać tylko w nocy. Tworzą je meteoryty

Przerażające, a zarazem piękne chmury przypominające pierścienie niebieskiego ognia świecą lodowym błękitem wyłącznie w nocy. Naukowcy wyjaśniają to niesamowite zjawisko.

Upiorne chmury, które widać tylko w nocy. Tworzą je meteoryty
Źródło zdjęć: © NASA Earth Observatory | NASA
Karolina Modzelewska

04.07.2019 14:16

Upiorne chmury są coraz częściej widoczne na niebie. Przerażające, a zarazem piękne zjawisko można obserwować tylko po zachodzie słońca. Występuje wiosną oraz latem. Sezon rozpoczyna się pod koniec maja i kończy w sierpniu.

Jak powstają nocne chmury?

Powstawanie nocnych chmur jest związane z ochładzaniem górnych części atmosfery i ogrzewaniem dolnych. Najczęściej pojawiają się na środkowych szerokościach geograficznych w Ameryce Północnej oraz Europie, chociaż NASA twierdzi, że poruszają się coraz bardziej na południe. Ostatnio chmury widziano nawet w Oregonie, Minnesocie, Michigan oraz Nevadzie.

Nocne chmury przypominają pierścienie niebieskiego ognia. W rzeczywistości niebieska poświata jest lodem połączonym ze sproszkowanym pyłem meteorów. Kryształy lodu unoszące się około 80 km nad Ziemią przelatują nad cząstkami pyłu pochodzącego ze zmiażdżonych meteorów i innych elementów przenoszonych przez wiatr. Następnie dochodzi do ich skroplenia we wstęgach chmur.

Podobne zjawisko można zaobserwować na Marsie. Jego oglądanie wymaga zaawansowanego sprzętu, a chmur pojawiające się w atmosferze ziemskiej są widoczne dla rosnącej ilości osób z różnych części świata.

Zdaniem Michael'a Carlowicza nocne chmury coraz częściej pojawiają się na niższych szerokościach geograficznych – istnieją dowody na to, że jest to wynikiem zmian w atmosferze, w tym większej ilości pary wodnej spowodowanej zmianami klimatu – podkreśla ekspert NASA.

Na długiej liście transformacji związanych ze zmianami klimatu, które wypaczają nasz świat, coraz większa ilość przerażających, a zarazem pięknych, niebieskich chmur jest jedną z bardziej pożądanych. Dlatego też, osoby mające możliwość ich zobaczenia powinny spojrzeć w niebo i rozkoszować się tym dość rzadkim widokiem.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)