Metal, jak z Terminatora opracowany przez US Air Force

Metal, jak z Terminatora opracowany przez US Air Force

Metal, jak z Terminatora opracowany przez US Air Force
Źródło zdjęć: © Columbia Pictures
Bolesław Breczko
24.12.2019 11:25, aktualizacja: 31.12.2019 10:07

Amerykańskie Siły Powietrzna US Air Force opracowały metal, który w zachowaniu przypomina ten, który pojawił się w filmie "Terminator 2". Płynny metal samoczynnie zmienia swoją strukturę, gdy podda się go rozciąganiu.

Naukowcy z U.S. Air Force Research Laboratory opracowali materiał porównywany do tego, który możemy zobaczyć w filmie "Terminator 2". Chodzi o płynny metal, z którego wykonany jest roboto T-1000, który w filmie poluje na 10-letniego Johna Connora.

Polimerowa sieć ciekłego metalu (Polymerized Liquid Metal Networks), bo tak został nazwany nowy materiał, faktycznie może zmieniać kształt. Oczywiście nie w taki sposób, jaki widzieliśmy w kultowym filmie, ale ma inne ciekawe właściwości. Podczas rozciągania zachowuje swoje właściwości jako przewodnik energii elektrycznej i samoczynnie powraca do oryginalnego kształtu.

W rozciąganym metalu wzrasta rezystancja elektryczna - przez to staje się gorszym przewodnikiem. W opracowanym przez naukowców z US Air Force materiale ta cecha nie zachodzi - nawet rozciągnięty metal z taką samą skutecznością przewodzi prąd. Może to mieć zastosowanie w nowoczesnych produktach, które będą mogły zmieniać kształt. Prawdopodobnie nie będzie to robot-morderca podobny do T-1000, ale np. elementy "ubieralnej" elektroniki.

W pierwszej kolejności z rozwiązań skorzystają oczywiście żołnierze, jak to zazwyczaj w przypadku nowych odkryć naukowych bywa. Możliwymi zastosowaniami są np. ogrzewające ubrania, które nie krępują ruchów lub czujniki instalowane na munudrze lub wyposażeniu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (25)