Metal, jak z Terminatora opracowany przez US Air Force

Strona głównaMetal, jak z Terminatora opracowany przez US Air Force
24.12.2019 11:25
Metal, jak z Terminatora opracowany przez US Air Force
Źródło zdjęć: © Columbia Pictures

Amerykańskie Siły Powietrzna US Air Force opracowały metal, który w zachowaniu przypomina ten, który pojawił się w filmie "Terminator 2". Płynny metal samoczynnie zmienia swoją strukturę, gdy podda się go rozciąganiu.

Naukowcy z U.S. Air Force Research Laboratory opracowali materiał porównywany do tego, który możemy zobaczyć w filmie "Terminator 2". Chodzi o płynny metal, z którego wykonany jest roboto T-1000, który w filmie poluje na 10-letniego Johna Connora.

Polimerowa sieć ciekłego metalu (Polymerized Liquid Metal Networks), bo tak został nazwany nowy materiał, faktycznie może zmieniać kształt. Oczywiście nie w taki sposób, jaki widzieliśmy w kultowym filmie, ale ma inne ciekawe właściwości. Podczas rozciągania zachowuje swoje właściwości jako przewodnik energii elektrycznej i samoczynnie powraca do oryginalnego kształtu.

W rozciąganym metalu wzrasta rezystancja elektryczna - przez to staje się gorszym przewodnikiem. W opracowanym przez naukowców z US Air Force materiale ta cecha nie zachodzi - nawet rozciągnięty metal z taką samą skutecznością przewodzi prąd. Może to mieć zastosowanie w nowoczesnych produktach, które będą mogły zmieniać kształt. Prawdopodobnie nie będzie to robot-morderca podobny do T-1000, ale np. elementy "ubieralnej" elektroniki.

W pierwszej kolejności z rozwiązań skorzystają oczywiście żołnierze, jak to zazwyczaj w przypadku nowych odkryć naukowych bywa. Możliwymi zastosowaniami są np. ogrzewające ubrania, które nie krępują ruchów lub czujniki instalowane na munudrze lub wyposażeniu.

Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (25)