MediaMarkt ostrzega przed oszustwem. Przestępcy wysyłają SMS-y

MediaMarkt ostrzega przed oszustwem. Przestępcy wysyłają SMS‑y

MediaMarkt ostrzega przed oszustwem. Przestępcy wysyłają SMS-y
Źródło zdjęć: © East News | MICHAL KOSC/REPORTER
Adam Bednarek
10.09.2018 12:46, aktualizacja: 10.09.2018 13:25

Kusząca promocja w MediaMarkt? Nie tym razem. Za wiadomości informujące o atrakcyjnych ofertach nie odpowiada sieć sklepów.

"Jesteś jednym ze szczęśliwców" - głosi treść SMS-a. Osoba, która dostaje wiadomość, informowana jest o wygranej w konkursie, polegającym na wylosowaniu zwycięzcy w danym województwie. Co jest nagrodą? Nie wiadomo - trzeba wejść na podaną w wiadomości stronę.

"Nie brałam udziału w takim konkursie i nie wiem z jakiej paki do mnie piszą" - pisze na Facebooku sieci jedna z osób, które otrzymały takiego SMS-a.

Przestępcy doskonale wiedzą, do kogo piszą, bo w treści wiadomości piszą nawet imię odbiorcy - atak jest więc spersonalizowany. Jako że w polu nadawca pojawia się nazwa sklepu, czujność może zostać uśpiona.

Oszustom zależy zapewne na wyłudzeniu danych osobowych, a być może także danych służących do logowania w serwisach społecznościowych czy bankowych. Kliknięcie w tego typu linki, pochodzące od nieznanych nadawców, wiąże się z ryzykiem wgrania złośliwego oprogramowania.

Niedawno podobne oszustwo wymierzone było w klientów sieci NeoNet. Wówczas sklep padł ofiarą próby wyłudzenia internetowego. W konsekwencji użytkownicy sklepu otrzymywali SMS-y z informacją o promocji. Wchodząc na stronę i robiąc zakupy, tracili pieniądze, które trafiały na podstawione konta przestępców.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)