Masz dość natrętnych ofert przez telefon? Rozwiązanie jest banalne

Masz dość natrętnych ofert przez telefon? Rozwiązanie jest banalne

Masz dość natrętnych ofert przez telefon? Rozwiązanie jest banalne
Źródło zdjęć: © WP.PL
Bolesław Breczko
13.02.2018 14:19, aktualizacja: 06.09.2018 15:16

Telemarketerzy potrafią niektórych doprowadzać do prawdziwego szału. Dzięki polskim przepisom jest na nich całkiem prosty sposób. Wystarczy odrobina cierpliwości i odpowiednie słowa.

"Dzień dobry dzwonię do pana z ofertą badania lekarskiego przeprowadzanego przez ogólnopolski ośrodek medyczny został pan wylosowany jako osoba do darmowych badań na który dzień zapisać?"

Poprzednie zdanie specjalnie zapisane jest bez kropek i przecinków, bo tak właśnie brzmią telemarketerzy, którzy dzwonią do nas i próbują nam wcisnąć swoje oferty. Nikt nie lubi tych telefonów i mało komu starcza cierpliwości na to, aby grzecznie odmówić. Chociaż wydaje się, że walka z nimi jest bezcelowa, to jest na telemarketerów sposób. Dodatkowo po naszej stronie stoją przepisy.

Jak zablokować reklamy przez telefon?

"Dziękuje, nie jestem zainteresowany. Proszę o usunięcie mojego kontaktu z waszej bazy danych i nie kontaktowanie się ze mną". To moja odpowiedź na każdy tego typu telefon. Zgodnie z polskimi przepisami firma po otrzymaniu takiego oświadczenia ma obowiązek usunąć moje dane ze swojej bazy. Oczywiście pozostaje kwestia tego czy to zrobi. W końcu mój kontakt pozyskała też z nagięciem prawa, bo nie powiadomiła mnie o tym, a ma taki obowiązek.

Z doświadczenia wnioskuję, że system ten częściowo się sprawdza. W pewnym momencie mój numer musiał trafić do baz telemarketerów bo odbierałem po kilka telefonów dziennie o promocjach garnków, pościeli, badań lekarskich itp. Po około dwóch tygodniach grzecznych ale zdecydowanych próśb usunięcia mnie z ich baz danych, telefonów zrobiło się zdecydowanie mniej.

Aby zwiększyć szanse na to, że nasza prośba zostanie uhonorowana można do niej dodać kilka elementów:
- od razu powiedzieć, że nagrywamy rozmowę (możemy to zrobić, ale musimy poinformować o tym rozmówcę, aby miał szansę się rozłączyć jeśli nie chce być nagrywany),
- poprosić o ponowne przedstawienie się telemarketera i podanie nazwy firmy z jakiej dzwoni (pomoże to w ewentualnym zgłoszeniu do odpowiedniej instytucji),
- poinformować, że wbrew art 23. Ust. 1 Ustawy z dnia 29.08.1997 o ochronie danych osobowych firma nie poinformowała mnie o zdobyciu mojego numeru i w takim wypadku ma obowiązek go usunąć.

Nie warto natomiast kłócić się, obrażać czy trollować telemarketera. W końcu po drugiej stronie telefonu też siedzi człowiek, prawdopodobnie za najniższą krajową i na umowie o dzieło, i tak samo ma dość tych telefonów jak i my. Grzeczne i stanowcze odmówienie powinno wystarczyć. W moim przypadku telemarketerzy po takich prośbach zazwyczaj mówią "Rozumiem. Dziękuję i do widzenia".

Jeśli natomiast podejrzewamy, że firma pozyskała nasze dane bezprawnie, albo nie respektuje naszych prośb, to możemy zgłosić sprawę Generalnemu Inspektorowi Ochrony Osobowych. Ten może ją ukarać grzywną.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (956)