Trwa ładowanie...
d2zqsuh

Maseczki ochronne obniżają siłę koronawirusa o tysiąc razy. Nowe badania naukowców

Maseczki ochronne oraz przestrzeganie dystansu społecznego obniżają o tysiąc razy siłę koronawirusa SARS-CoV-2 - twierdzą włoscy naukowcy. Wyniki badań opublikowali na łamach pisma "Clinical Microbiology and Infection".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Maseczki ochronne chronią przed koronawirusem. Najnowsze badania naukowców
Maseczki ochronne chronią przed koronawirusem. Najnowsze badania naukowców (Pixabay)
d2zqsuh

Włoscy naukowcy przeprowadzili badania w szpitalu Sacro Cuore Don Calabria w miejscowości Negrar na północy kraju. Analizie poddali 373 osoby, które zaraziły się koronawirusem SARS-CoV-2 między 1 marca, a końcem maja.

- U każdego pacjenta zbadano poziom wiremii, czyli ilość wirusa - wyjaśniają koordynatorki badań Dora Buonfrate i Chiara Piubelli, cytowane przez agencję ADNKronos. Następnie, każdego chorego na COVID-19 monitorowano pod kątem przebiegu i objawów infekcji.

Naukowcy tłumaczą, że chorzy hospitalizowani w maju, czyli w okresie niskiego narażenia na zakażenie z powodu lockdownu i restrykcji, byli w kontakcie z mniejszą "dawką" wirusa i mieli go mniej w organizmie w porównaniu z osobami, które zostały przywiezione do szpitala w marcu.

d2zqsuh

Zobacz też: Koronawirus. Ekspertka: o zagrożeniu wiedzieliśmy od lat, ale i tak się nie przygotowaliśmy

Specjaliści podkreślają, że zahamowanie tempa rozprzestrzeniania się koronawirusa, spowodowane m.in. przestrzeganiem dystansu społecznego i noszeniem maseczek ochronnych, doprowadziło do zmniejszenia siły wirusa SARS-CoV-2 wykrytego u pacjentów.

- Od marca do maja wykryliśmy za pomocą analizy molekularnej na wymazach nosowo-gardłowych nawet tysiąc razy mniejszą ilość wirusów. Potwierdza to założenia wcześniejszych badań: niska wiremia powoduje mniej poważny przebieg choroby - tłumaczyła Chiara Piubelli, cytowana przez serwis TVN24.

Uczeni zaznaczają, że wyniki ich badań dobitnie pokazuję, jak rygorystyczne przestrzeganie nakazu noszenia maseczek i dystansu społecznego wpływa na odsetek i przebieg zachorowań.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2zqsuh

Podziel się opinią

Share
d2zqsuh
d2zqsuh
Więcej tematów