Mars w opozycji. Podpowiadamy, jak oglądać Czerwoną Planetę

Mars w opozycji. Podpowiadamy, jak oglądać Czerwoną Planetę

Mars w opozycji Słońca
Mars w opozycji Słońca
Źródło zdjęć: © Pixabay
Karolina Modzelewska
14.10.2020 11:01

Na październikowym, nocnym niebie można podziwiać wyjątkowo jasnego Marsa. Planeta znajduje się w opozycji Słońca zaledwie 62 mln km od Ziemi. To wyjątkowa okazja do jej obserwacji, a podobna wydarzy się dopiero za 15 lat.

Mars w opozycji Słońca znajduje się średnio co dwa lata. Do takiej sytuacji dochodzi, gdy Czerwona Planeta oraz Słońce są w jednej linii, a Ziemia jest umiejscowiona pośrodku. Nie zawsze jednak Mars jest usytuowany w takiej samej odległości od naszej planety. W tym roku znajdzie się wyjątkowo blisko, bo "zaledwie" 62 mln km od Ziemi. Dzięki temu będzie wydawał się bardzo jasny i widoczny na nocnym niebie.

Jak oglądać Marsa w opozycji?

W tym roku do opozycji doszło we wtorek 13 października. Wciąż jednak można podziwiać Marsa, bo planeta będzie stopniowo zmieniać swoje położenie. Planując obserwacje Czerwonej Planety, warto pamiętać, że Mars pojawia się na wschodzie, a znika na zachodzie. Aby go dostrzec, muszą występować korzystne warunki pogodowe. Szczególne znaczenie odgrywa tutaj bezchmurne niebo. Planeta jest widoczna gołym okiem, ale wykorzystanie teleskopów i lornetek pozwoli dokładniej się jej przyjrzeć.

Obserwując nocne niebo, można posłużyć się licznymi aplikacjami, które ułatwią identyfikację ciał niebieskich oraz są źródłem cennej wiedzy. Przykładem takich rozwiązań są Light Pollution, Sky Map, Stellarium czy Star Walk 2. Aplikacje podpowiadają, gdzie należy szukać interesujących nas ciał niebieskich, co je wyróżnia, a także, na co powinniśmy zwrócić uwagę w trakcie obserwacji.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)