NASA udostępniła nowe nagranie z Marsa. Tak brzmi lot helikoptera Ingenuity

NASA udostępniła nowe nagranie z Marsa. Tak brzmi lot helikoptera Ingenuity

NASA: helikopter Ingenuity i łazik Perseverance
NASA: helikopter Ingenuity i łazik Perseverance
Źródło zdjęć: © NASA
Arkadiusz Stando
08.05.2021 17:20

Na Marsie zrobiło się całkiem głośno, odkąd helikopter NASA Ingenuity zaczął latać w rzadkiej atmosferze planety. Jet Propulsion Laboratory opublikowało kolejne nagranie z jego przelotu, ale tym razem skupimy się na drganiach, zamiast na maszynie. Łazik Perseverance uchwycił dźwięk, który wygenerowały śmigła helikoptera.

Śmigłowiec NASA Ingenuity Mars i łazik Perseverance osiągnęły kolejny kamień milowy. Podczas czwartego lotu helikoptera, udało się nagrać audio generowane przez latającą maszynę. Tym samym to pierwszy raz w historii, kiedy statek kosmiczny na innej planecie zarejestrował dźwięk wydawany przez inny statek kosmiczny.

Sytuacja miała miejsce 30 kwietnia, ale NASA dopiero teraz udostępniła nagranie. Znajdziemy je na kanale w serwisie YouTube o nazwie "NASA Jet Propulsion Laboratory". Nagranie powstało przy użyciu kamery MastCam-Z oraz mikrofonu instrumentu laserowego SuperCam.

NASA’s Perseverance Rover Hears Ingenuity Mars Helicopter in Flight

Lot helikoptera Ingenuity – dlaczego prawie go nie słychać?

Pomimo, że śmigła drona Ingenuity obracały się z prędkością 2537 obrotów na minutę, to dźwięk wydaje się ledwie słyszalny. Zupełnie nie przypomina tego, co usłyszelibyśmy na Ziemi. Składa się na to kilka problemów. Przede wszystkim atmosfera Marsa jest bardzo rzadka, co utrudnia przenoszenie się dźwięków.

Kolejny problem stanowią wiatry na Marsie, które brzmią bardzo podobnie i właściwie zagłuszają częściowo nagranie. NASA dokonała edycji monofonicznej warstwy audio, zanim udostępniła film. Dodatkowo, Ingenuity znajdował się około 80 metrów od Perseverance, a więc dość daleko.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (103)