Mars. NASA wykonała zdjęcia chińskiego łazika Zhurong

NASA zrobiła zdjęcia łazika Zhurong
NASA zrobiła zdjęcia łazika Zhurong
Źródło zdjęć: © NASA/JPL/UArizona | NASA/JPL/UArizona
Karolina Modzelewska

11.06.2021 11:05

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zdjęcia wykonane przez jedną z sond NASA pokazują chiński łazik Zhurong z nowej perspektywy. Fotografie zostały zrobione na wysokości około 290 km i przedstawiają nie tylko kosmiczne urządzenie, ale także typowy dla Marsa krajobraz.

Zdjęcia zostały zrobione przez sondę Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) przy użyciu kamery High Resolution Imaging Experiment (HiRISE). Widać na nich chiński łazik Zhurong, który na Czerwoną Planetę dotarł w zeszłym miesiącu.

Chiński łazik na Marsie

"Ten obraz pokazuje, że otaczający teren jest bardzo typowy dla południowej Utopii Planitia, z gładkim i w większości pozbawionym głazów regionem" – przekazali w komunikacie naukowcy z zespołu zespół HiRISE z University of Arizona. Dodali też, że jasne, zakrzywione elementy na zdjęciu to efekty oddziaływania wiatru.

Na zdjęciach NASA widać również spadochron i tylną część lądownika, które spadły w pewnej odległości od Zhurong po tym, jak elementy zostały odrzucone w końcowej fazie lądowania. Chiński łazik nie jest jedynym, który obecnie znajduje się na Marsie. Oprócz niego są tutaj należące do NASA łaziki Curiosity i Perseverance.

Łazik Zhurong, który swoją nazwę zawdzięcza bogu ognia z tradycyjnych chińskich legend, waży około 240 kilogramów i został wyposażony w sześć kół. Jest też pierwszym łazikiem marsjańskim, który posiada aktywny system zawieszenia zaprojektowany w taki sposób, aby pomóc mu lepiej radzić sobie ze skalistym terenem Czerwonej Planety.

Zhurong został wysłany na Marsa w ramach misji Tianwen-1. Jej głównym celem jest poszukiwanie śladów życia na planecie oraz badanie środowiska Czerwonej Planety. Łazik zbierze dane niezbędne do analiz atmosfery i klimatu planety, a także mapowania jej powierzchni.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)