Mars będzie najbliżej Ziemi od 15 lat. Już dziś wielka opozycja Marsa
Już dziś Mars zbliży się do Ziemi na odległość 57,768 mln km. Czerwoną planetę będziemy mogli zaobserwować gołym okiem, ale lepiej skorzystać z lornetki. Sama opozycja zdarza się co dwa lata, ale dzisiejszej wielkiej opozycji lepiej nie przegapić.
Mars znajdzie się dziś (31 lipca) najbliżej Ziemi od 15 lat. Wielka opozycja to zjawisko, dzięki któremu dostrzeżemy gołym okiem Czerwoną Planetę na niebie. Sama opozycja, to takie ustawienie się planet, w którym Ziemia znajduje się dokładnie pomiędzy Słońcem a inną planetą, tutaj - Marsem.
Mars - peryhelium
Na przełomie lipca i sierpnia Marsa można obserwować gołym okiem. To wszystko przez ustawienie planet, w tzw peryhelium. Oznacza to moment, w którym Ziemia znajduje się dokładnie pomiędzy Marsem, a Słońcem. Kiedy dochodzi do peryhelium, Mars świeci znacznie jaśniej na niebie, niż zazwyczaj. Dzięki temu widzimy go gołym okiem.
Mars najbliżej Ziemi
Opozycja Marsa zdarza się około co 2 lata, jednak wielka opozycja to zjawisko wyjątkowe, zdarzające się co około 15 lat. Następna wielka opozycja Marsa zdarzy się dopiero w 2035 roku. Poprzednia miała miejsce w 2003 roku, a Mars zbliżył się wtedy wyjątkowo blisko.
Mars zbliży się do Ziemi 31 lipca na odległość 57,768 mln km. To będzie jedno z największych wydarzeń astronomicznych tego roku, tuż po "krwawym Księżycu". Marsa zaobserwujecie już gołym okiem, natomiast lepsze teleskopy pozwolą zaobserwować burze pyłowe na Czerwonym Globie.
NASA o Marsie
Astronomowie z amerykańskiej agencji kosmicznej zapowiadają, że Marsa będzie można obserwować praktycznie całą noc. Pojawi się nisko, nad południowym horyzontem.
Czytaj też: Stary hangar wojskowy w Pile zamienili w powierzchnię Marsa. Jedyne takie miejsce w Europie
Już dwa tygodnie temu Mars był na tyle blisko, że dało się zaobserwować jego odbicie w tafli oceanu. Niesamowite zdjęcie zrobił wówczas użytkownik Instagrama "advil". Więcej takich widoków możecie zobaczyć już dziś wieczorem, podczas wielkiej opozycji Marsa.
Jak obserwować Marsa?
Marsa zobaczycie gołym okiem. Aby rozpoznać go wśród gwiazd, najlepiej szukać punktu, który nie pulsuje światłem. Mars będzie odbijać światło słoneczne ciągiem, a nie pulsować jak gwiazda. Warto skorzystać z lornetki, lub nawet amatorskiego teleskopu, jeśli go posiadacie. Marsa będzie o wiele lepiej widać z południowej półkuli, a więc jeśli przebywacie tam na wakacjach, nie przegapcie tej możliwości.
Mars - globalne burze pyłowe
Zdjęcia z sond kosmicznych wskazują, że Mars jest zupełnie inny, niż jeszcze przed miesiącem. Czerwona planeta przypomina teraz mleczną czekoladkę. To wszystko za sprawką trwającej od półtora miesiąca burzy piaskowej, rozciągającej się na całą planetę.
NASA obserwowała Czerwony Glob i tuż przed nadejściem burzy piaskowej rozpoczęto zdjęcia, a następnie skomponowano je w wideo, które pokazuje teraz, jak zmieniła się planeta. Pokrywa z burzy piaskowej mocno wpłynęła barwę.