Mapa koronawirusa pokazuje kolejne rekordowe liczby. WHO: dziennie umiera 5 tys. osób

Mapa koronawirusa pokazuje kolejne rekordowe liczby. WHO: dziennie umiera 5 tys. osób

Mapa koronawirusa pokazuje kolejne rekordowe liczby. WHO: dziennie umiera 5 tys. osób
Źródło zdjęć: © JHU
05.07.2020 10:59, aktualizacja: 07.07.2020 11:44

Pod koniec tygodnia padł kolejny rekord dziennej liczby zakażeń SARS-CoV-2. WHO ostrzega, że nastąpił najwyższych wzrost liczby zakażeń od początku pandemii. Sytuacja w Polsce również wygląda niepokojąco.

Najnowsze dane dotyczące epidemii w Polsce znajdziecie w tym artykule.

W sobotę 4 lipca WHO poinformowało, że nastąpił najwyższy od początku epidemii wzrost liczby zakażeń koronawirusem - 212 326 nowych przypadków. Najwięcej nowych przypadków odnotowano w USA, Brazylii i Indiach.

Światowa Organizacja Zdrowia jest zaniepokojona, ponieważ na świecie dziennie umiera na COVID-19 ok. 5 tys. osób, a dotychczas podjęte działania nie przybliżyły ich do rozwiązania problemu pandemii.

Organizacja poinformowała w związku z tym, że przerywa testowanie hydroksychlorochiny, leku na malarię oraz innych środków, ponieważ ich stosowanie nie zmniejszyło liczby śmiertelnych przypadków COVID-19. Nadal będą trwać badania nad remdesivirem, którego wyniki w leczeniu koronawirusa są najbardziej obiecujące.

Dane zebrane 5 lipca przez Johns Hopkins University pokazują, że już 11 279 465 osób padło ofiarą koronawirusa SARS-CoV-2. Najwięcej zakażeń od początku pandemii odnotowano w USA (ponad 2,8 mln), Brazylii (ponad 1,5 mln), Rosji (ponad 680 tys.), Indiach (ponad 670 tys.) oraz Peru (prawie 300 tys.).

Suma ofiar śmiertelnych COVID-19 wyniosła już 531 056 osób. Najwyższą śmiertelność odnotowano w USA, Brazylii, Wielkiej Brytanii, Włoszech i Meksyku.

Koronawirus w Polsce

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło dzisiaj (5 lipca) kolejne 231 przypadków COVID-19 w naszym kraju. Chorych przybywa przede wszystkim w woj. śląskim, wielkopolskim, podkarpackim i małopolskim.

Od początku epidemii Liczba chorych wyniosła już 35 950, z czego 1517 przegrało walkę z koronawirusem. Na kwarantannie pozostaje ponad 83 tys. osób, a hospitalizowanych jest 1765. Sytuacja w poszczególnych województwach wygląda następująco:

  • woj. śląskie - 13 176 chorych,
  • woj. mazowieckie - 5152 chorych,
  • woj. łódzkie - 3231 chorych,
  • woj. dolnośląskie - 2936 chorych,
  • woj. wielkopolskie - 2907 chorych.

Mimo że premier kilka dni temu zapewniał, że "koronawirus jest w odwrocie", to liczby pokazują, że sytuacja wciąż jest niebezpieczna. Dlatego zalecamy, by stosować się do wszystkich zaleceń dotyczących zachowania w trakcie epidemii i dla bezpieczeństwa swojego i swoich bliskich:

  • unikać dużych skupisk ludzi,
  • w miejscach publicznych zakładać maseczkę,
  • przestrzegać podstawowych zasad higieny,
  • jeśli zauważycie u siebie niepokojące objawy - skontaktujcie się ze służbami medycznymi.

Szczegółowe informacje na temat koronawirusa w Polsce i na świecie, uzyskasz, zapisując się na nasz specjalny newsletter lub pobierając dedykowaną aplikację.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)