Remdesivir w walce z COVID-19. Oto, jak działa w ludzkim organizmie

Remdesivir to jeden z leków, który został zaakceptowany przez Europejską Agencję Leków w leczeniu COVID-19. U przyjmujących go pacjentów zaobserwowano szybszy powrót do zdrowia. W jaki sposób ten lek na koronawirusa działa w ludzkim organizmie?

Remdesivir w walce z COVID-19. Oto, jak działa w ludzkim organizmie
Źródło zdjęć: © Getty Images
Karolina Modzelewska

Remdesivir nie jest nowym lekiem. Został opracowany w celu leczenia Eboli. Testowano go również pod kątem skuteczności w terapii SARS oraz MERS, dwóch innych koronawirusów, które atakują organizm w podobny sposób do SARS-CoV-2.

W ostatnich miesiącach sprawdzano natomiast zasadność jego podawania u pacjentów z COVID-19. Wyniki testów były na tyle obiecujące, że lek uzyskał zatwierdzenie licznych organów nadzoru i może być stosowany u chorujących na nowego koronawirusa.

Remdesivir w walce z COVID-19

Remdesivir nie jest szczepionką, więc nie może zapobiec infekcji. Zamiast tego działa poprzez atakowanie wirusa, gdy już rozprzestrzenia się w ciele. Przebieg tego procesu można przedstawić jako kilka następujących po sobie etapów.

Pierwszym z nich jest przedostanie się wirusa do ludzkiej komórki. Wirusy nie mogą się namnażać bez korzystania z mechanizmów wytwarzania białka w komórce. Najpierw muszą uzyskać dostęp do zdrowej komórki. Koronawirusy, podobnie jak ten, który powoduje COVID-19, mają powłokę kolczastych białek, które pozwalają im wiązać się z komórkami.

W trakcie drugiego etapu wirus łączy się z komórką i po wniknięciu do jej środka zaczyna uwalniać swoje RNA. Jest to kod genetyczny, który zawiera instrukcje do tworzenia kolejnych kopii wirusa.

Następnie kod genetyczny przekształca się w białka. Małe cząsteczki w komórkach gospodarza, zwane rybosomami, są przystosowane do odczytu materiału genetycznego. Kiedy RNA wirusa przechodzi przez rybosom, rybosom wytwarza białka wirusowe.

Białka wirusowe są potrzebne do tworzenia kopii wirusowego RNA, a także innych części wirusa, takich jak zewnętrzne elementy i jego błona. Gdy powstaje więcej białek i nici RNA, tworzy się więcej kopii wirusa, które wypełniają komórkę.

W kolejnym kroku części wirusowe wykorzystują mechanizmy w komórce gospodarza do połączenia się, tworząc kompletnego wirusa. Po całkowitym połączeniu wirus może opuścić komórkę, aby znaleźć inne zdrowe komórki i rozpocząć proces od nowa.

Remdesivir blokuje replikację

Remdesivir naśladuje część wirusowego RNA. Podczas procesu kopiowania przyczepia się do nici RNA. Po dołączeniu do niej lek zapobiega dalszemu kopiowaniu, pozostawiając nić RNA niekompletną i niezdolną do wytworzenia krytycznych części wirusa.

Hamowany przez lek cały proces replikacji zwalnia. Oznacza to, że gromadzonych jest mniej wirusów. Wadliwe wirusy z częściowym RNA nie mogą się replikować w innych komórkach. Dzięki temu pacjent może szybciej zwalczyć infekcję COVID-19.

wiadomościkoronawirusCovid-19
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)