Mapa koronawirusa pokazuje już prawie 11,5 mln zakażeń. Naukowcy apelują do WHO o szczerość

Mapa koronawirusa pokazuje już prawie 11,5 mln zakażeń. Naukowcy apelują do WHO o szczerość
Źródło zdjęć: © PAP, Leszek Szymański

06.07.2020 11:05, aktual.: 06.07.2020 12:59

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Liczba zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 cały czas wzrasta. Również sytuacja w Polsce nie ulega większej poprawie. Tymczasem naukowcy z całego świata napisali w liście otwartym do WHO, że proszą o szczerość w kwestii rozprzestrzeniania się pandemii.

Jak podaje CNN, 239 naukowców z całego świata napisało do Światowej Organizacji Zdrowia list otwarty, który ma zostać opublikowany 6 lipca w magazynie "Clinical Infectious Diseases". Zasadniczym przesłaniem jest apel, w którym naukowcy proszą, by WHO szczerze i dokładnie opisało, w jaki sposób koronawirus dostaje się do układu oddechowego i jak może być przenoszony (nawet przez osoby bezobjawowo przechodzące zakażenie).

- Koronawirus może być w powietrzu wydychanym przez człowieka oraz wydzielanym w trakcie mówienia. Tak może prawdopodobnie dochodzić do jego przenoszenia - czytamy w cytowanym w CNN fragmencie. Jak podaje CNN, naukowcom zależy na tym, by WHO nie zatajało żadnych informacji oraz z większą dokładnością wyjaśniło mechanizm rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2.

- Mamy nadzieję, że WHO będzie gotowa, aby uznać ważną rolę aerozoli w roznoszeniu SARS-CoV-2, obojętnie, czy nazwie to transmisją aerozolową, czy nie - dodaje profesor Donald Milton z Uniwersytetu Maryland, jeden z autorów listu.

Apel naukowców jest odpowiedzią na sobotnie wystąpienie dyrektora generalnego WHO, który potwierdził, że z piątku na sobotę nastąpił największy wzrost dziennej liczby zakażeń SARS-CoV-2, jaki został odnotowany od początku pandemii.

Koronawirus w liczbach

Jak wynika z najnowszych danych zebranych przez Johns Hopkins University na mapie zakażeń, liczba chorych przekroczyła już 11 457 993. Cały czas rośnie liczba nowych przypadków COVID-19 w USA i Brazylii. Z kolei liczba zakażeń w Indiach jest już wyższa niż w Rosji. Gwałtownie urosła też liczba zakażeń w Peru i Chile.

Na całym świecie zmarło już 534 460 osób na skutek powikłań po COVID-19. Kraje, w których odnotowano najwyższą liczbę zgonów od początku pandemii to: USA, Brazylia, Wielka Brytania, Włochy i Meksyk. Szczegóły możecie poznać na grafice poniżej:

Obraz
© JHU

Koronawirus w Polsce

Również w Polsce każdego dnia odnotowujemy nowe przypadki zakażeń, a ich liczba utrzymuje się na stałym poziomie. Ministerstwo Zdrowia poinformowało 6 lipca o 205 nowych zakażeniach oraz 4 kolejnych śmierciach na skutek COVID-19.

Liczba zakażonych koronawirusem w naszym kraju doszła już do 36 155, z czego 1521 to ofiary śmiertelne. W poszczególnych województwach sytuacja wygląda następująco:

  • śląskie - 13 312 chorych (49 nowych przypadków ciągu doby),
  • mazowieckie - 5208 chorych (39 nowych przypadków ciągu doby),
  • łódzkie - 3278 chorych (31 nowych przypadków ciągu doby),
  • wielkopolskie - 2950 chorych (8 nowych przypadków ciągu doby),
  • dolnośląskie - 2941 chorych (5 nowych przypadków ciągu doby).

Szczegółowe informacje na temat koronawirusa w Polsce i na świecie, uzyskasz, zapisując się na nasz specjalny newsletter lub pobierając dedykowaną aplikację.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)