Mamy ósmy kontynent? Poznajcie Zelandię

Zelandia, która zdaniem części badaczy może być uznawana za ósmy kontynent na Ziemi, jest starsza niż przed długi czas przypuszczano. Według badań, które przypominamy, Zelandia ma ponad miliard lat.

Mamy ósmy kontynent?
Mamy ósmy kontynent?
Źródło zdjęć: © Licencjodawca
oprac. ADG

Naukowcy odkryli, że Zelandia, uznawana przez niektórych za ósmy kontynent, jest znacznie starsza niż wcześniej sądzono. Przeprowadzone jakiś czas temu badania wykazały jednak, że ten ląd ma ponad miliard lat, co czyni go jednym z najstarszych na naszej planecie. Informacje te pochodzą z badań przeprowadzonych przez Towarzystwo Geologiczne Ameryki.

Zelandia: najmniejszy kontynent

Zelandia, której 94 proc. powierzchni znajduje się pod wodami Pacyfiku, ma całkowitą powierzchnię 4,9 mln km2. Jest to najmniejszy kontynent, zaraz za Australią, której powierzchnia wynosi ok. 7,7 mln km2. Część Zelandii, która wystaje z oceanu, to Nowa Zelandia.

Dotychczas sądzono, że Zelandia ma ok. 500 mln lat. Jednak badania, które obejmowały zebranie 169 próbek z Wysp Południowych i Wyspy Stewart, wykazały, że ląd ten ma ponad miliard lat. To odkrycie zmienia nasze rozumienie historii geologicznej Ziemi.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

SięKlikało 2024: Co Nas Zaskoczyło w Tech w 2024?

Cechy charakterystyczne Zelandii

Zelandia posiada wszystkie cechy potrzebne do uznania jej za odrębny kontynent. Charakteryzuje się podwyższoną batymetrią w stosunku do otaczającej skorupy oceanicznej oraz zróżnicowanymi i bogatymi w krzemionkę skałami. Jest wyraźnie odizolowana od Australii i ma stosunkowo dużą powierzchnię.

Uznanie Zelandii za ósmy kontynent byłoby istotnym krokiem w badaniach geologicznych i może wpłynąć na przyszłe analizy dotyczące struktury naszej planety. O tym, że na naszej planecie jest nie siedem, ale osiem kontynentów, dyskutuje się już od kilku lat, jednak nie ustalono dotąd konsensusu naukowego w tej sprawie.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (14)