Mało pamięci w smartfonie? Test pendrive'a do smartfonów i tabletów
Niewielka ilość pamięci wewnętrznej na naszym smartfonie w wielu przypadkach może sprawić użytkownikowi niemały problem. Jeśli producent naszego urządzenia nie zastosował slotu kart pamięci, nagrywanie filmów wideo podczas koncertu czy w podróży lub wykonanie większej ilości zdjęć w pełnej rozdzielczości, może stać się niemożliwe. Jak sobie z tym poradzić? Odpowiedź na to pytanie daje nam SanDisk Ultra Dual USB 32 GB.
SanDisk wprowadził niedawno na rynek pendrive’a wyposażonego obustronnie w złącze micro USB oraz USB 2.0. Taka konstrukcja umożliwia podłączenie pamięci do smartfonów z Androidem i kopiowanie danych pomiędzy urządzeniami. Jak to działa w praktyce, sprawdziliśmy podczas naszego testu.
Pamięć SanDisk Ultra Dual USB testowaliśmy na wydajnych telefonach LG G2 oraz LG G Flex. W teorii, rozwiązanie SanDisk umożliwia łatwe kopiowanie i przenoszenie plików ze smartfonów i tabletów z systemem Android, wyposażonym w port micro-USB, jak również z komputerów z portem USB. Żadnych kabli, żadnych zewnętrznych aplikacji. Jedyne czego wymaga pendrive ze strony naszego telefonu to obsługa standardu USB OTG (on-the-go). Taki standard obsługuje zdecydowana większość nowoczesnych smartfonów.
Urządzenie wyposażono w dwie ochronne zaślepki, które chronią oba złącza. Są one zabezpieczone zatrzaskiem, dzięki czemu możemy być pewni, że żadne ze złączy nie ulegnie uszkodzeniu podczas przechowywania. Pamięć posiada również odpowiednie zapięcie do pętli smyczy, dzięki czemu urządzenie możemy mieć zawsze przy sobie. Obudowa wykonana jest z bardzo dobrej jakości plastiku. Pojemność 32GB z pewnością przypadnie do gustu użytkownikom smartfonów pozbawionych slotu na kartę pamięci i tych o niewielkiej ilości pamięci wewnętrznej.
Aby sprawnie korzystać z pamięci, należy pobrać bezpłatną aplikację "SanDisk Memory Zone" ze Sklepu Google Play. Umożliwia ona przeglądanie plików według poszczególnych kategorii: muzyka, pliki graficzne, video, dokumenty, aplikacje oraz „inne”. (m.in. pliki systemowe). Oprócz bardzo łatwego systemu przenoszenia plików między smartfonem a pamięcią zewnętrzną, producent pozwala nam również zmienić nazwę pliku, usunąć go lub utworzyć jako plik jako prywatny chroniony hasłem. Istnieje również możliwość dysponowania materiałami zgromadzonymi na pamięci zewnętrznej z poziomu galerii telefonu, co znacznie ułatwia jednoczesne korzystanie z materiałów zgromadzonych na obu urządzeniach. W folderze "Galeria", po podłączeniu urządzenia, pojawiają się nowe podfoldery, dokładnie takie, jakie utworzyliśmy na urządzeniu podłączonym do komputera.
Aplikacja "SanDisk Memory Zone" uruchamia się automatycznie po podłączeniu urządzenia do smartfona, a w razie konieczności poinformuje nas o kończącej się pamięci wewnętrznej telefonu. Pozwala ona nam na przeglądanie plików tak samo, jak odbywa się to z poziomu galerii telefonu, jednak reakcja aplikacji na niektóre komendy jest nieco wolniejsza niż w przypadku korzystania z wbudowanej w smartfonie galerii. Telefon nie ma najmniejszych problemów z przeglądaniem plików z pamięci zewnętrznej, nawet w przypadku materiałów MP4 w rozdzielczości FullHD, których rozmiar przekracza 1GB.
Jedynym mankamentem urządzenia może być szybkość reakcji przy zapełnieniu pamięci zewnętrznej. Zauważalne spowolnienia przy ładowaniu pliku nie przekraczają jednak 2 sekund. Dotyczy to głównie ciężkich plików graficznych pochodzących z aparatu fotograficznego. Natomiast odtwarzanie plików MP4 w rozdzielczości 1080. o rozmiarze wyższym niż 4GB odbywa się bardzo płynnie, a sam plik wideo nie traci na jakości.
Podsumowując, pamięć przenośna SanDisk Ultra Dual USB jest idealnym rozwiązaniem dla smartfonów pozbawionych slotu kart pamięci, których pamięć wbudowana nie spełnia oczekiwań użytkowników. Dzięki niewielkiemu rozmiarowi urządzenia, możemy mieć go zawsze przy sobie, a mocowanie pętli smyczy pozwoli nam przenosić urządzenie np. razem z kluczami. SanDisk Ultra Dual USB nie spowalnia urządzenia, a przeglądanie plików jest tak płynne, jak z poziomu galerii smartfona. Dzięki dodatkowej aplikacji, możemy skorzystać z opcji zabezpieczenia plików hasłem, przenoszenia ich i kopiowania oraz zmiany nazwy pliku. Rozwiązanie, które prezentuje nam producent pamięci zewnętrznej może być alternatywą dla standardowego sposobu przesyłania danych między komputerem a smartfonem lub tabletem przez kabel USB.
Sebastian Kupski
Wady:
- spowolnienie reakcji przy nieznacznej liczbie komend
Zalety:
- zwiększenie pamięci smartfona
- szybki podgląd materiałów znajdujących się na pamięci zewnętrznej
- niewielki rozmiar urządzenia
- zatrzaski chroniące przed zabrudzeniem czy uszkodzeniem urządzenia
- wierne odwzorowanie jakości przeglądanych materiałów graficznych i wideo
- konstrukcja złącza micro-USB uniemożliwiająca samoistne rozłączenie urządzeń
Dostępne pamięci urządzenia: od 1. do 64 GB.
Cena urządzenia: od około 4. zł za wersję 16 GB.