Ma 500 mln lat i jest wielkości ziarnka piasku. "Szczęka mi opadła"

Naukowcy odkryli szczątki larwy zwanej "Youti yuanshi", która żyła w okresie kambryjskim. Ten maleńki okaz zachował się w zaskakująco dobrym stanie, dzięki czemu pozwoli zrozumieć, jak rozwijały się skomplikowane mózgi stawonogów.

Yang Jie/Zhang Xiguang
Yang Jie/Zhang Xiguang
Źródło zdjęć: © Live Science
oprac. SBA

Nowe odkrycie naukowców z Uniwersytetu w Durham dostarcza cennych informacji na temat ewolucji stawonogów. Jak informuje "Live Science", larwa ta, o wielkości ziarnka piasku, zachowała się w wyjątkowo dobrym stanie, co pozwala zrozumieć, jak rozwijały się skomplikowane mózgi stawonogów.

Odkrycie sprzed pół miliarda lat

Profesor Martin Smith z Uniwersytetu w Durham, główny autor badania, podkreśla, jak trudno jest odnaleźć sfosylizowane larwy ze względu na ich delikatną strukturę. "Gdybym miał wyobrazić sobie jedną skamielinę, który najbardziej chciałbym odkryć, zawsze myślałem o larwie stawonoga" - mówił Smith, podkreślając rangę znaleziska.

Skamielina została odnaleziona w formacji skalnej Yu'anshan w prowincji Yunnan w Chinach i zbadana za pomocą promieniowania rentgenowskiego, co pozwoliło na stworzenie trójwymiarowych obrazów wewnętrznych struktur larwy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zaskakująco dobry stan

"Wiedziałem już, że ta prosta skamielina przypominająca robaka była czymś wyjątkowym, ale kiedy zobaczyłem niesamowite struktury zachowane pod jej skórą, szczęka mi opadła - jak te skomplikowane cechy mogły uniknąć rozkładu i nadal być tutaj, aby można było zobaczyć je pół miliarda lat później?" - powiedział główny autor badania.

Znalezisko to pozwoliło naukowcom na nowo spojrzeć na anatomię wczesnych stawonogów. Okazało się, że mózgi tych stworzeń były bardziej zaawansowane, niż przypuszczano, co umożliwiło im rozwój różnorodnych form życia, w tym stawanie się bardziej rozwiniętymi drapieżnikami.

"W miarę rozwoju mózgu stawonogów, zaczęły one wykazywać znacznie bardziej skomplikowane zachowania i jeszcze bardziej skomplikowaną morfologię" - wyjaśnił Smith. To z kolei przyczyniło się do ich szybkiego wzrostu różnorodności, która utrzymuje się do dziś.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (14)