Zbadali grobowiec sprzed 2600 lat. Sami nie wiedzą, co sądzić o znalezisku
Archeologom z Uniwersytetu w Bolonii udało się odkryć i częściowo zbadać grobowiec będący częścią większej nekropolii położonej w prowincji Ankona we Włoszech. Odnalezione artefakty rodzą kolejne pytania dotyczące tego, jak przed tysiącami lat wyglądało życie w tym regionie.
Ankona znalazła się w centrum uwagi archeologów z niemal całego świata już w 2018 r. Właśnie wtedy, w Corinaldo, odkryto nekropolię, która od samego początku dawała nadzieje na bardzo dużą liczbę artefaktów. Cały czas pozostaje ona przedmiotem badań, które co jakiś czas przynoszą kolejne odkrycia.
Grobowiec sprzed 2600 lat
Najświeższe z nich to zasługa archeologów z Uniwersytetu w Bolonii, którym udało się odkryć i częściowo zbadać miejsce pochówku pochodzące, jak wstępnie oszacowano, z VII wieku p.n.e.
Grobowiec o wymiarach ok. 3,8 m na 2,2 m zawierał liczne artefakty. Już udało się wydobyć 150 ozdobnych przedmiotów, w tym fragmenty dwukołowego rydwanu, hełm z brązu, kociołki czy zdobione naczynia. Zdaniem archeologów takie przedmioty jednoznacznie sugerują, że w grobowcu pochowano wysoko postawioną osobę.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Co ciekawe, miejsce pochówku pochodzące z VII wieku p.n.e. powinno być związane z plemieniem Picenów, starożytnym ludem italskim, który żył wzdłuż wybrzeża Adriatyku od IX do III wieku p.n.e.
Odnaleziony grobowiec skrywał jednak przedmioty, które są uważane za charakterystycznie nie tylko dla Picenów, ale również kojarzone z Etruskami. Ci żyli wprawdzie w podobnym okresie, ale zamieszkiwali tereny znacznie bardziej na północ i zachód. Badacze nie są pewni, o czym to świadczy, ale część z nich sugeruje, że może to dowodzić dobrych stosunków handlowych pomiędzy obydwoma ludami.
"Corinaldo może teraz rościć sobie prawo do tytułu ziemi książąt. To odkrycie potwierdza historyczną i kulturową wartość tego obszaru archeologicznego i pozwala nam poznać, a być może napisać na nowo historię naszej społeczności" - powiedział Gianni Aloisi, burmistrz Corinaldo.
Mateusz Tomczak, dziennikarz Wirtualnej Polski