Ludzka krew to dla nich smakołyk. Na szczęście jest jedno "ale"

Evarcha culicivora to pająk, który słynie ze słabości do ludzkiej krwi i zapachu noszonych skarpet. Co ciekawe, ten wyjątkowy gatunek to jedyne zwierzęta, które żywią się krwią kręgowców w niebezpośredni sposób. Evarcha culicivora, często nazywane pająkami-wampirami, nie wysysają samodzielnie krwi ze swoich ofiar. Pomaga im w tym ktoś inny.

Evarcha culicivora - zdjęcie ilustracyjne
Evarcha culicivora - zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © CC BY 4.0 Deed, Wikimedia Commons | Josiah O. Kuja, Robert R. Jackson, Godfrey O. Sune, Rebecca N. H. Karanja, Zipporah O. Lagat, Georgina E. Carvell
Karolina Modzelewska

Evarcha culicivora, to gatunek pająka z rodziny skakunów, znany z tego, że nie tka sieci w celu zwabienia do nich potencjalnych ofiar, na których będzie żerował. Zamiast tego pająk-wampir, bo tak często się go nazywa, w trakcie polowania skacze na swoje ofiary. Gatunek został wyodrębniony w 2003 r. Można go spotkać w środkowej Afryce - Kenii, Ugandzie - wokół Jeziora Wiktorii. Na pierwszy rzut oka Evarcha culicivora niczym szczególnym się nie wyróżnia. Ma szarobrązowy kolor i jest stosunkowo niewielki. Dorosłe osobniki mają ok. 5 mm długości.

Pająk-wampir o interesujących upodobaniach

Pająk-wampir ma jednak dość ciekawe upodobania. Serwis Discover Wildlife zwraca uwagę na jego nazwę "culicivora", którą można przetłumaczyć jako "pożeracz komarów". Ten gatunek poluje na komary, ale przy wyborze swoich ofiar jest dość wybredny. Interesuje się głównie samicami tych owadów, które piją naszą krew. Sam Evarcha culicivora nie ma bowiem odpowiednich narządów, które pozwoliłyby mu na przebicie ludzkiej skóry. Dlatego też korzysta z pomocy pośredników i stawia na "najedzone" ludzką krwią osobniki. Badania pająków-wampirów wskazują na jeszcze jedną osobliwość.

Eksperci sprawdzali, czy Evarcha culicivora, gatunek, który często można spotkać w wysokiej trawie w pobliżu ludzkich domów, jest przyciągany przez ludzkie zapachy. Discover Wildlife donosi, że podczas tych analiz wykorzystano skarpetki - zarówno czyste, jak i brudne. Pająki umieszczano w specjalnych komorach, gdzie pompowano powietrze z pojemników z czystymi i brudnymi skarpetami. Okazało się, że pająki zdecydowanie wolały zapach tych drugich.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Test łącza światłowodowego Play 5 Gbps

Naukowcy wiążą to z ich wrażliwością węchową, która ułatwia odnajdywanie potencjalnych ofiar. Ich zdaniem ta wrażliwość przyciąga pająki również do napełnionych krwią komarów, co może pomóc w walce z tymi owadami. Szczególnie komarami, które przenoszą choroby, a tych lista jest długa. Znajduje się na niej m.in. malaria, żółta febra, denga, japońskie zapalenie mózgu, chikungunya czy wirus Zika.

Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)